Czy migrenę da się wyleczyć? O leczeniu migreny zastrzykami z botuliny.

utworzone przez | listopad 3, 2020

Anna Gryglas-Dworak

dr n. med. Anna Gryglas-Dworak

Specjalista Neurolog Klinika Leczenia Bólu

 

Czy migrene da sie wyleczyc

Iniekcje botuliny – czy na każdy rodzaj bólu głowy? Sprawdź czy to jest leczenie dla Ciebie.

Artykuł przeznaczony jest dla pacjentów z częstymi bólami głowy typu migrenowego. Opowiadam w nim na temat nowoczesnych metod leczenia migreny.

Leczenie zastrzykami z botuliny jest jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia migreny przewlekłej. O migrenie przewlekłej mówimy, gdy ból głowy występuje przez połowę miesiąca. Ten rodzaj leczenia jest stosowany w klinikach leczenia bólów głowy na całym świecie. A to dlatego, że jest to leczenie bezpieczne i skuteczne. Po tym leczeniu liczba dni z migreną znacząco maleje. Dodatkowo bóle stają się dużo słabsze i nie są tak obezwładniające jak przed tym leczeniem.

Dla kogo?

W uproszczeniu, leczenie migreny zastrzykami botulinowymi przeznaczone jest dla pacjentów z migreną, którzy:
1. Mają co najmniej 15 dni w miesiącu z bólem głowy, z czego co najmniej w 8 dni ból jest silny albo średnio silny
2. Stan ten trwa co najmniej 3 miesiące
3. Przyjmowali już na stałe leki mające zahamować migrenę i leki te nie były skuteczne albo zostały odstawione z powodu złej tolerancji.

Kto wykonuje:

Leczenie powinno być wykonywane tylko przez lekarza neurologa wyspecjalizowanego w leczeniu migreny za pomocą iniekcji botuliny. Należy uważać na zabiegi proponowane przez dermatologów, ortopedów, kardiologów, stomatologów, gdyż spotykam wielu pacjentów którzy otrzymali „zastrzyki botulinowe na migrenę” który nie zadziałał. Po rozmowie okazuje się, iż otrzymali 8 razy mniej leku w niewłaściwie dobrane punkty, a przez to leczenie to było nieskuteczne.

Jak to się robi:

Lek podawany jest za pomocą iniekcji w okolicę głowy, szyi i ramion. U większości pacjentów zabieg jest niebolesny. Czas trwania zabiegu wynosi od około 10 do 20 minut. Leczenie to nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać w dowolny dzień tygodnia o dowolnej porze. Po tym leczeniu można wykonywać wszelkie czynności życia codziennego, w tym można prowadzić samochód. Lek zaczyna działać po około 2-3 dniach od jego podania osiągając szczyt działania po około 14 dniach. Działanie leku utrzymuje się przez około 12 tygodni. Po tym czasie należy powtórzyć kurację. Badania pokazują, iż po trzech cyklach leczniczych botulina wykazuje znacznie silniejsze działanie hamujące powstawanie bólu w porównaniu do pierwszego cyklu iniekcji, dlatego ten rodzaj leczenia warto kontynuować przez co najmniej rok lub dwa lata.
Uwaga: Jedynym lekiem zarejestrowanym do leczenia migreny jest OnabotulinumtoxinA. Pozostałe preparaty botuliny dostępne w Polsce i stosowane np. do usuwania zmarszczek nie są przeznaczone do leczenia migreny. uwagi, nadwrażliwość na światło i dźwięki, nudności, obniżony nastrój czy dyskomfort lub ból w obrębie karku.

Jak to działa?

Warto zwrócić uwagę że leczenie migreny za pomocą toksyny jest metodą hamującą migrenę w zarodku. Mechanizm działania toksyny jest złożony. Cząsteczka toksyny jest białkiem zbudowanym z dwóch części. Mniejsza część tego białka przenika do wnętrza komórki i tam łączy się z receptorami. To dzięki temu hamowane jest uwalnianie przekaźników bólu przez zakończenia nerwowe. Jednak nasz organizm ma zdolność produkcji nowych receptorów. Ten proces zajmuje około 12 tygodni. Dlatego leczenie to należy powtarzać co 3 miesiące aby ponownie zablokować receptory i zahamować wytwarzanie przekaźników bólu.

Ważne! Leki kupowane bez recepty stosowane są gdy głowa już boli. Leki te, zwane doraźnymi, nie hamują powstawania migreny, a nawet sprawiają że bólów głowy jest więcej. Dzieje się tak, gdy pacjenci spożywają przez długi czas dużą ilość tabletek przeciwbólowych (więcej niż 10 – 15 tabletek w miesiącu). Wtedy rozwija się polekowy ból głowy. Sposobem na to jest zastąpienie leków doraźnych kupowanych bez recepty na leki hamujące powstawanie migreny, takie jak iniekcje botuliny.

Efekty

U części pacjentów liczba dni z bólem głowy maleje o ponad 75% w porównaniu do liczby dni z bólem głowy przed tym leczeniem. I tak, w swojej praktyce posiadam pacjentów u których dzięki temu leczeniu po około roku udało się ograniczyć migrenę z 30 dni w miesiącu do 0 – 2 dni w miesiącu.
Botulina poprawia jakość życia oraz korzystnie działa na depresję. Wykazano iż leczenie botuliną zmniejsza ilość dni z bólami głowy o co najmniej połowę aż u 61% pacjentów.

Co mówią pacjenci po leczeniu?

– „nie wierzyłam że to jeszcze kiedykolwiek będzie możliwe – wróciłam do życia po wielu latach”
– „w końcu spotykam się z przyjaciółmi, wychodzę do restauracji, bawię się z dziećmi i śmieję się z mężem”,
– „wróciła mi radość życia, nie jestem już wiecznie przybita ciągłym bólem głowy”
– „poprawił mi się nastrój”

Migrena kradnie Ci życie? STOP!

Umów się na videokonsultację lub przyjedź na konsultację na żywo, zapraszam.
Anna Gryglas-Dworak

Przypisy:
1. Rożniecki J, Stępień A, Domitrz I. Leczenie migreny przewlekłej – zalecenia opracowane przez grupę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Pol. Przegl. Neurol 2018;14(2):60-66
2. Gryglas-Dworak A. Wpływ leczenia za pomocą toksyny botulinowej na stan neurologiczny dzieci z MPD. Rozprawa na stopień doktora nauk medycznych. Wrocław. styczeń 2019.

Anna Gryglas-Dworak

dr n. med. Anna Gryglas-Dworak

Specjalista Neurolog Klinika Leczenia Bólu

 

Najnowsze artykuły

Antykoncepcja u kobiet z migreną

dr n. med. Ewa Czapińska-Ciepiela Specjalista neurolog, Centrum Leczenia Padaczki i Migreny w KrakowieMigrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy, co...

Migrena u dzieci i nastolatków

dr n. med. Marcin Straburzyński lekarz medycyny rodzinnej specjalizujący się w leczenia bólów głowy (certyfikat Master in Headache Medicine Europejskiej Federacji Bólów Głowy) diagnostyka i różnicowanie bólów głowy różnego pochodzenia leczenie bólów głowy, w tym...

Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy

dr n. med. Marta Bott - Olejnik Specjalista neurolog - Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna PolanaZakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe (np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle głowy,...

Migraine Buddy Polish – dzienniczek migrenowego bólu nr 1

Jeżeli poszukujesz sposobu który pozwoli Ci „pokazać” migrenę rodzinie, znajomym bądź pracodawcy to odpowiednim narzędziem może być Migraine Buddy PL.Dzięki powstaniu polskiej wersji językowej aplikacja stała się dostępna dla wszystkich cierpiących z powodu bólów...

Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?

dr n. med. Marta Bott - Olejnik Specjalista neurolog - Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna PolanaZakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe(np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle...

5 najczęstszych objawów migreny

dr n. med. Anna Gryglas-Dworak Specjalista Neurolog Klinika Leczenia Bólu  5 najczęstszych objawów migreny.Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów:1. Objawy zapowiadające migrenę2. Aura3. Ból głowy 4. Objawy po bólu głowy5. Faza...
Antykoncepcja u kobiet z migreną

Antykoncepcja u kobiet z migreną

Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…

Artykuły ekspertów

Obalamy mity:  EEG w migrenie

Obalamy mity: EEG w migrenie

W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.

czytaj dalej
Tryptany

Tryptany

Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.

czytaj dalej

Pozostańmy w kontakcie

Redakcja

Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco

Newsletter

Copyright 2020 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO

Share This