Blokady nerwów w leczeniu bólów głowy i migren
Blokady nerwów stosowane są w leczeniu bólów głowy o różnym pochodzeniu, głównie w neuralgii potylicznej, trójdzielnej i migrenowych bólach głowy.
Najczęściej procedurę tę wykonuje się na nerwie potylicznym. Rzadziej wykonuje się blokadę zwoju skrzydłowo-podniebiennego. Zasada jest taka, że blokady można wykonywać na nerwach, które przewodzą tylko bodźce czuciowe. Przy zablokowaniu nerwów, które przewodzą bodźce ruchowe dochodzi do porażenia mięśni, które są unerwiane przez dany nerw. Zabieg jest odwracalny, efekt utrzymuje się tak długo, jak długo utrzymuje się działanie zastosowanego leku.
Wskazaniem do wykonania blokady nerwu potylicznego jest przede wszystkim neuralgia nerwu potylicznego (bardzo silny ból w tylnej części głowy, który zwykle opisuje się jako palący, kujący lub piekący). Można je stosować także w leczeniu przewlekłych bólów głowy, migrenach, bólach głowy związanych z zapaleniem nerwów, co powoduje bolesność skóry głowy.
Nerwy potyliczne (większy, mniejszy i trzeci) są gałęziami nerwów szyjnych i unerwiają skórę tylnej części głowy, aż po czubek głowy. Nerwami tymi przewodzone są bodźce związane z czuciem dotyku, bólu, temperatury w skórze głowy. Nerwy te odgrywają rolę w powstawaniu migrenowych bólów głowy, neuralgii potylicznej lub innych przewlekłych bólów głowy związanych z ich uszkodzeniem. Pacjenci podają wówczas, że ból powstaje na szyi, w okolicy podstawy czaszki i lokalizuje się z tyłu głowy, często z jednej strony i rozprzestrzenia się w kierunku głowy, skroni lub czoła.
Zabieg polega na wstrzyknięciu leku podskórnie za pomocą bardzo cienkiej igły. Iniekcje wykonuje się z tyłu głowy, nad szyją, bocznie od linii pośrodkowej głowy w okolice miejsca, gdzie znajdują się nerwy potyliczne, czyli na tzw. podstawie czaszki. W tym miejscu nerwy potyliczne przebiegają pod skórą. Zabieg musi być wykonany przez osobę doświadczoną, ponieważ igła musi być umieszczona blisko nerwu, aby zabieg był jak najskuteczniejszy. Zwykle wstrzykuje się leki znieczulające, przeciwbólowe lub sterydy. Najczęściej stosuje się połączenie długo działającego leku miejscowo znieczulającego i sterydu.
Po wykonaniu blokady nerwy zostają znieczulone. Dochodzi wtedy do zmniejszenia lub zahamowania przepływu bodźców nerwowych przenoszących informację o czuciu bólu. W efekcie dochodzi do zmniejszenia natężenia przewlekłych bólów głowy.
Skuteczność leczenia zależy od tego jak precyzyjnie wykonany jest zabieg. Przy dobrze wykonanym zabiegu szybko dochodzi do uczucia zdrętwienia skóry głowy po tej stronie, a zmniejszenie bólu może być odczuwalne już po kilkunastu minutach od iniekcji. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się długo, zwykle kilka tygodni. Zwykle pacjenci w tej okolicy także mają odczucie odrętwienia skóry głowy w obszarze unerwianym przez zablokowany nerw. Po podaniu niektórych leków sterydowych efekt terapeutyczny pojawia się stopniowo w ciągu 3-5 dni i utrzymuje się przez tygodnie lub nawet miesiące. Zabiegi muszą być powtarzane, aby utrzymać trwały efekt przeciwbólowy. O częstości powtórzeń decyduje czas utrzymywania się efektu przeciwbólowego.
Blokady nerwów to zabiegi inwazyjne, jednak stosunkowo bezpieczne. Powikłania takiego sposobu leczenia występują rzadko i związane są głównie z nieprawidłowym wykonaniem zabiegu.
Często występującym powikłaniem jest przejściowe uczucie drętwienia skóry połowy głowy, czyli w miejscu zaopatrywanym przez blokowany nerw. Innym powikłaniem jest uszkodzenie nerwu igłą, co jest bardzo bolesne, lub wkłucie igły do tętnicy, która przebiega blisko nerwu. Aby uniknąć tych powikłań zabieg powinien być przeprowadzony pod kontrolą usg.
Blokada zwoju skrzydłowo-podniebiennego wykonywana jest rzadziej i jest trudniejsza do wykonania. Zwój skrzydłowo-podniebienny to skupisko komórek nerwowych związane z nerwem trójdzielnym, który jest związany z powstawaniem migrenowego bólu głowy. Znajduje się od wewnątrz czaszki, za nosem.
Wykonanie blokady zmniejsza lub całkowicie łagodzi ból głowy i twarzy. Jest to procedura trudna i zwykle konieczne jest użycie aparatu rentgenowskiego do prawidłowego umieszczenia cewnika. Specjalny cewnik umieszcza się w nozdrzu, a następnie pod kontrolą aparatu rentgenowskiego umieszcza w tylnej części nosa, w pobliżu zwoju i podaje lek.
Czytaj także
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Migrena u dzieci i nastolatków
Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.
Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Artykuły ekspertów
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Migrena u dzieci i nastolatków
Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.
Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?
Stan migrenowy jest to rodzaj migreny powikłanej charakteryzujący się napadem migrenowego bólu głowy trwającym ponad 72 godziny , czyli ponad trzy dni.
5 najczęstszych objawów migreny
Warto podkreślić iż migrena to nie tylko ból głowy. Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów.
Czy migrenę da się wyleczyć? O leczeniu migreny zastrzykami z botuliny.
Artykuł przeznaczony jest dla pacjentów z częstymi bólami głowy typu migrenowego. Opowiadam w nim na temat nowoczesnych metod leczenia migreny.
Niezwykła historia botoksu – od zeza do migreny.
Jako lekarz zajmujący się leczeniem bólów głowy, często spotykam pacjentów z migreną przewlekłą i proponuję im leczenie toksyną botulinową czyli popularnym „botoksem”.
5 najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów z migreną.
Osoby z migreną bardzo często mają mylne przekonanie, że migrena to taka uroda i nie ma skutecznych metod jej leczenia.
Czy można wygrać z migreną?
Kiedyś uważano, że arystokracja ma migrenę, a zwykłych ludzi po prostu boli głowa… Jednak aktualnie wiemy, że migrena to jedna z najczęściej występujących w populacji chorób.
Obalamy mity: EEG w migrenie
W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.
„Zatokowy” ból głowy i twarzy
Wielu chorych zgłasza się do lekarza sądząc, że cierpi na „zatokowe” bóle głowy lub twarzy. Ku zaskoczeniu większości z nich przyczyną ich objawów jest najczęściej migrena lub bóle typu napięciowego.
Tryptany
Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.
Kawa w migrenie – pić, czy nie pić – oto jest pytanie
Aż 80% ludzi na świecie, włączając w to osoby z migreną, codziennie spożywa kawę. Większosć z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego aromatycznego napoju.
Migrena – list otwarty do pacjentów
Migrenowy ból głowy jest najczęstszym schorzeniem, z którym spotykam się w trakcie swojej praktyki lekarskiej. Wielu z moich pacjentów straciło nadzieję na poprawę swojego zdrowia,
godząc się na uporczywy ból paraliżujący ich życie.
Dlaczego mózgi migrenowców są sprytniejsze?
Badania pokazują, że geny związane z migreną pojawiły się kiedy ludzie zaczęli przemieszczać się i zaludniać zimniejsze, północne obszary ziemi (wraz z wędrówką ludzi z Afryki na północ).
Pozostańmy w kontakcie
Redakcja
Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl
Newsletter
Zapisz się i bądź na bieżąco
Copyright 2019 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO