Fizjoterapia w bólach głowy i migrenach
Zabiegi rehabilitacyjne, zwłaszcza odpowiedni dobrane ćwiczenia fizyczne, prowadzące do rozluźnienia mięśni głowy i szyi są skuteczne w leczeniu nawracających migren i innych bólów głowy.
Rehabilitacja powinna być dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta oraz zostać zaplanowana i poprowadzona w sposób bezpieczny. Zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne mogą nasilić ból. Nie należy wykonywać ćwiczeń w trakcie napadu bólu. Najlepszą formą treningu i szczególnie polecaną u chorych na migrenę są umiarkowane ćwiczenia aerobowe oraz zajęcia jogi, które poza usprawnieniem wytrzymałości mięśni i poprawą krążenie krwi działają relaksująco. Zalecanym rodzajem aktywności jest także aerobik, ćwiczenia relaksujące mięśnie szyi i ramion, Tai Chi. W jednym z randomizowanych badań klinicznych wykazano, że multidyscyplinarne postępowanie zaplanowane przez fizjoterapeutów wykazywało lepsze efekty u chorych na migrenę niż konwencjonalna terapia.
Aktywność fizyczna jest najprostszą formą niefarmakologicznego postępowania, tanią i dostępną dla wszystkich pacjentów. Wykazano, że są systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych, ponieważ podczas aktywności wydzielane są w organizmie naturalne hormony uśmierzające ból i poprawiające nastrój takie jak endorfiny i enkefaliny. Są to więc jakby naturalne leki, a regularne wykonywanie treningów fizycznych może korzystnie wpłynąć na ich poziom w organizmie i zmniejszyć dolegliwości bólowe, a nawet przyczynić się do ograniczenia ilości przyjmowanych leków.
W rehabilitacji indywidualnej w bólach głowy bardzo ważna jest poprawa ruchomości w odcinku szyjnym kręgosłupa i zmniejszenie napięcia mięśniach przykręgosłupowych i w mięśniach głowy i szyi. Osiąga się to głównie poprzez zastosowanie technik takich jak: terapia manualna, terapia powięziowa, masaż, ćwiczenia rozciągające. W wyniku tych działań mięśnie okolicy szyi i karku ulegają rozluźnieniu
Ważne jest również, aby podczas rehabilitacji pacjent nauczył się w jaki sposób samodzielnie radzić sobie z bólem oraz jakie ćwiczenia i aktywności wykonywać na co dzień w domu.
Terapia związana z leczeniem bólu głowy często korzystnie wpływa również na inne dolegliwości. Ponadto poprawia się sprawność i wydolność pacjenta, postawa ciała, zwiększa się zakres ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa.
W rehabilitacji u pacjentów z bólami głowy również skuteczne mogą być zabiegi fizykalne, takie jak przezskórna elektrostymulcja nerwów (prądy TENS). Zabieg polega na wytwarzaniu krótkich impulsów elektrycznych, które blokują zakończenia nerwowe i w ten sposób działają przeciwbólowo.
Czytaj także
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Migrena u dzieci i nastolatków
Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.
Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Artykuły ekspertów
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Migrena u dzieci i nastolatków
Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.
Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?
Stan migrenowy jest to rodzaj migreny powikłanej charakteryzujący się napadem migrenowego bólu głowy trwającym ponad 72 godziny , czyli ponad trzy dni.
5 najczęstszych objawów migreny
Warto podkreślić iż migrena to nie tylko ból głowy. Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów.
Czy migrenę da się wyleczyć? O leczeniu migreny zastrzykami z botuliny.
Artykuł przeznaczony jest dla pacjentów z częstymi bólami głowy typu migrenowego. Opowiadam w nim na temat nowoczesnych metod leczenia migreny.
Niezwykła historia botoksu – od zeza do migreny.
Jako lekarz zajmujący się leczeniem bólów głowy, często spotykam pacjentów z migreną przewlekłą i proponuję im leczenie toksyną botulinową czyli popularnym „botoksem”.
5 najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów z migreną.
Osoby z migreną bardzo często mają mylne przekonanie, że migrena to taka uroda i nie ma skutecznych metod jej leczenia.
Czy można wygrać z migreną?
Kiedyś uważano, że arystokracja ma migrenę, a zwykłych ludzi po prostu boli głowa… Jednak aktualnie wiemy, że migrena to jedna z najczęściej występujących w populacji chorób.
Obalamy mity: EEG w migrenie
W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.
„Zatokowy” ból głowy i twarzy
Wielu chorych zgłasza się do lekarza sądząc, że cierpi na „zatokowe” bóle głowy lub twarzy. Ku zaskoczeniu większości z nich przyczyną ich objawów jest najczęściej migrena lub bóle typu napięciowego.
Tryptany
Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.
Kawa w migrenie – pić, czy nie pić – oto jest pytanie
Aż 80% ludzi na świecie, włączając w to osoby z migreną, codziennie spożywa kawę. Większosć z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego aromatycznego napoju.
Migrena – list otwarty do pacjentów
Migrenowy ból głowy jest najczęstszym schorzeniem, z którym spotykam się w trakcie swojej praktyki lekarskiej. Wielu z moich pacjentów straciło nadzieję na poprawę swojego zdrowia,
godząc się na uporczywy ból paraliżujący ich życie.
Dlaczego mózgi migrenowców są sprytniejsze?
Badania pokazują, że geny związane z migreną pojawiły się kiedy ludzie zaczęli przemieszczać się i zaludniać zimniejsze, północne obszary ziemi (wraz z wędrówką ludzi z Afryki na północ).
Pozostańmy w kontakcie
Redakcja
Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl
Newsletter
Zapisz się i bądź na bieżąco
Copyright 2019 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO