Jak przebiega migrena
Przebieg napadu migrenowego
Klasyczny napad migreny przebiega w czterech fazach:
- faza prodromalna – Jest to pierwszy etap napadu migreny, który trwa do 24 godzin. Występują tutaj tzw. objawy prodromalne, czyli objawy zwiastujące, przepowiadające. Mogą to być: rozdrażnienie, poirytowanie, obniżenie nastroju, uczucie przygnębienia lub zmęczenie. Stan taki może być połączony z nudnościami. Niektóre osoby mogą odczuwać sztywnienie karku, trudności w koncentracji, mieć zaburzenia widzenia pod postacią rozmazanego i niewyraźnego obrazu, nadwrażliwość na światło lub dźwięki. Może również wystąpić ziewanie i bladość. Pacjenci czują, że zbliża się napad migreny.
- aura – Faza ta nie zawsze występuje. Zwykle trwa kilka, kilkanaście minut, nie dłużej niż 60 minut. Jest to stan kiedy występuje jeden lub kilka ogniskowych objawów neurologicznych. Za miejsce powstawania objawów ogniskowych odpowiedzialna jest kora lub pień mózgu. Te właśnie objawy nazywane są aurą migrenową. Najczęściej aura przebiega pod postacią objawów wzrokowych takich jak dodatkowe obrazy/kształty nakładające się na widziany przez chorego obraz (objawy pozytywne, dodatkowe): mroczki, błyszczące plamki, błyski, świecące punkty, kolorowe zygzaki, poszerzające się okręgi. Drugi rodzaj zaburzeń widzenia to ubytki w polu widzenia (objawy negatywne, ubytkowe): czarne plamy, brak fragmentu obrazu. Typowa aura wzrokowa występuje pod postacią tzw. „mroczka migocącego”, czyli błyszczącej, drgającej i rozszerzającej się plamy w środku pola widzenia, rzadziej błysków, zygzaków i ubytków w polu widzenia. Poza objawami wzrokowymi mogą wystąpić także inne objawy jak uczucie mrowienie kończyn i twarzy, zaburzenia słuchu, trudności w mówieniu lub znalezieniu odpowiednich słów, objawy autonomiczne.
Czasem występuje jedynie aura migrenowa bez typowego bólu głowy, lub bardzo rzadko z bólem głowy o niemigrenowym charakterze. Aura migrenowa bez bólu głowy najczęściej ma charakter zaburzeń wzrokowych, i przebiega w typowy sposób. Czasem może przebiegać w sposób mniej typowy jako: niedowidzenie połowicze lub częściowe jednoimienne. Może przebiegać również z zaburzeniami widzenia pod postacią widzenia zniekształconych przedmiotów, osób lub własnej postaci, co nazywane jest „zespołem Alicji w Krainie Czarów”. Może też przebiegać jako tzw. „widzenie śnieżne”, które przypomina śnieżenie obrazu widzianego w źle działającym telewizorze. W napadzie migreny połowiczoporaźnej w trakcie aury może wystąpić niedowład połowiczy. Objawy takie jak: dyzartria, zawroty głowy, szum w uszach, upośledzenie słuchu, podwójne widzenie, ataksja, czyli niezborność w kończynach, obustronne parestezje, obustronny niedowład, zaburzenia świadomości są charakterystyczne dla aury w przebiegu migreny z aurą z pnia mózgu.
W przypadku innej postaci aury niż wzrokowa wskazane jest wykonanie diagnostyki w kierunku innych przyczyn dolegliwości.
Po ustąpieniu objawów ogniskowych zwykle występuje krótka przerwa bezobjawowa. Część pacjentów jej nie zauważa. Trwa ona krócej niż 60 min. Następnie pojawia się ból głowy
- faza bólu – Ta faza trwa najdłużej – od 4 do 72 godzin. Występuje w niej ból głowy, który najczęściej jest umiarkowany lub silny, zwykle ma charakter tętniący, pulsujący, może lokalizować się po jednej stronie w przedniej części głowy lub w okolicy skroni i/lub oczodołu i może przechodzić w ból obustronny. Nasila go zwykła, codzienna aktywność fizyczna. Mogą wystąpić nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. Z tego powodu pacjenci podczas napadu migreny wolą przebywać samotnie w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu.
- faza postdromalna – Jest to ostatnia faza, która utrzymuje się do 24 godz. Charakteryzuje się uczuciem zmęczenia, rozdrażnienia, obniżonym nastrojem, problemami z koncentracją. Faza ta nazywana jest też „kacem migrenowym”. Powrót do normalnego funkcjonowania może trwać jeden dzień.
Podczas napadu migreny nie wszystkie fazy muszą występować kolejno po sobie u danego pacjenta i mogą one różnić się w zależności od napadu. W migrenie bez aury jak sama nazwa wskazuje faza aury nie występuje.
Długofalowy przebieg choroby
Migrena jest chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć. U większości osób napady powtarzają się z różną częstością przez całe życie. Jedynie migrena dziecięca i młodzieńcza może ustąpić wraz z dorastaniem. Przebieg tej choroby u dzieci i młodzieży jest zmienny, z okresami poprawy, remisji i pogorszeniami. W okresie wczesno młodzieńczym częstość napadów i nasilenie bólu wzrastają i u osób dorosłych w okresie aktywności zawodowej migrena przebiega najciężej. Wiąże się to również z osiągnięciem przez kobiety zdolności rozrodczych i związanych z tym dużych wahań poziomu hormonów.
W okresie przekwitania migrena zwykle ustępuje, lub przebiega o wiele łagodniej, w sposób przewlekający się. Ból nie jest już tak dokuczliwy i zwykle nie wyłącza chorych z codziennego funkcjonowania. Tak zdarza się u około 70–75% pacjentów. W niektórych przypadkach niestety napady migreny mogą ulec nasileniu.
Także w okresie ciąży migrena zmienia swój dotychczasowy przebieg, zwykle napady przebiegają łagodniej. Aż około 70% kobiet chorych na migrenę odczuwa poprawę w czasie ciąży (zwłaszcza w II i III trymestrze). Częstość napadów migrenowych bez aury zwykle zmniejsza się w ciąży, zaś częstość napadów aury migrenowej może wzrastać w pierwszym trymestrze ciąży. Objawy są zwykle mało charakterystyczne dla migreny, dlatego w tym okresie trzeba je różnicować z incydentami przemijających ataków niedokrwiennych ośrodkowego układu nerwowego.
Piśmiennictwo:
Headache Classification Committee of the International Headache Society (IHS) The InternationalClassification of Headache Disorders, 3rd edition. Cephalalgia. 2018, 38(1):1-211.
Lipton R.B., Bigal M.E., Steiner T.J., Silberstein S.D., Olesen J.: Klasyfikacja samoistnych bólów głowy. NEUROLOGY. Wydanie polskie. 2004; 63: 427–435.
Domitrz I: Migrena. Warszawa, Medical Education sp. z o.o. sp.k., 2018
Blau J.: Migraine: theories of pathogenesis. The Lancet 1992; 339:1202-1207.
Czytaj także
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Migrena u dzieci i nastolatków
Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.
Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Migraine Buddy Polish – dzienniczek migrenowego bólu nr 1
Jeżeli poszukujesz sposobu który pozwoli Ci „pokazać” migrenę rodzinie, znajomym bądź pracodawcy to odpowiednim narzędziem może być Migraine Buddy PL.
Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?
Stan migrenowy jest to rodzaj migreny powikłanej charakteryzujący się napadem migrenowego bólu głowy trwającym ponad 72 godziny , czyli ponad trzy dni.
5 najczęstszych objawów migreny
Warto podkreślić iż migrena to nie tylko ból głowy. Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów.
5 najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów z migreną.
Osoby z migreną bardzo często mają mylne przekonanie, że migrena to taka uroda i nie ma skutecznych metod jej leczenia.
Czy można wygrać z migreną?
Kiedyś uważano, że arystokracja ma migrenę, a zwykłych ludzi po prostu boli głowa… Jednak aktualnie wiemy, że migrena to jedna z najczęściej występujących w populacji chorób.
Obalamy mity: EEG w migrenie
W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.
Tryptany
Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.
Kawa w migrenie – pić, czy nie pić – oto jest pytanie
Aż 80% ludzi na świecie, włączając w to osoby z migreną, codziennie spożywa kawę. Większosć z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego aromatycznego napoju.
Dieta w migrenie
Odpowiednia dieta może pomóc osobom, które cierpią na migrenowe bóle głowy. Napady migreny mogą być wywołane przez niektóre pokarmy, alkohol czy dodatki do żywności.
Migrena a stres
Jednym z najczęstszych czynników wywołujących ból głowy jest stres. Stres mogą wywołać zdarzenia dnia codziennego takie jak: dojazd w korkach do pracy, kłótnia z partnerem, trudna relacja z szefem, jak i bardzo poważne sytuacje życiowe, między innymi śmierć bliskiej osoby, rozwód, separacja, zwolnienie z pracy czy przejście na emeryturę.
Migrena
Migrena to jeden z najczęstszych samoistnych bólów głowy, w Polsce cierpi na nią ok. 4 mln osób. Przypadłość ta najczęściej dotyka kobiety.
Migrena – list otwarty do pacjentów
Migrenowy ból głowy jest najczęstszym schorzeniem, z którym spotykam się w trakcie swojej praktyki lekarskiej. Wielu z moich pacjentów straciło nadzieję na poprawę swojego zdrowia,
godząc się na uporczywy ból paraliżujący ich życie.
Dlaczego mózgi migrenowców są sprytniejsze?
Badania pokazują, że geny związane z migreną pojawiły się kiedy ludzie zaczęli przemieszczać się i zaludniać zimniejsze, północne obszary ziemi (wraz z wędrówką ludzi z Afryki na północ).
Przeciwciała monoklonalne w leczeniu migreny
Przeciwciała monoklonalne działają poprzez blokowanie aktywności cząsteczki CGRP i w ten sposób przyczyniają się do łagodzenia objawów migreny. Badania wykazały, że skutecznie zmniejszają one ilość dni z bólem migrenowym w miesiącu. Mogą być stosowane w migrenie i migrenie przewlekłej.
Stymulacja nerwów obwodowych w leczeniu bólów głowy i migren
Stymulację nerwów obwodowych należy rozważyć u pacjentów opornych na leczenie farmakologiczne. Może być stosowana we wszystkich rodzajach migreny, w neuralgii potylicznej czy w innych przewlekłych bólach głowy. Dzięki neurostymulacji pacjenci mogą w znaczący sposób ograniczyć ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych. Znacząco poprawia się jakość ich życia. Jest to metoda często stosowana, nieinwazyjna i bezpieczna.
Fizjoterapia w bólach głowy i migrenach
Zabiegi rehabilitacyjne, zwłaszcza odpowiedni dobrane ćwiczenia fizyczne, prowadzące do rozluźnienia mięśni głowy i szyi są skuteczne w leczeniu nawracających migren i innych bólów głowy. Rehabilitacja powinna być dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta oraz zostać...
Blokady nerwów w leczeniu bólów głowy i migren
Blokady nerwów stosowane są w leczeniu bólów głowy o różnym pochodzeniu, głównie w neuralgii potylicznej, trójdzielnej i migrenowych bólach głowy.