Kawa w migrenie – pić, czy nie pić – oto jest pytanie

utworzone przez | wrz 7, 2020

dr n. med. Marcin Straburzyński

dr n. med. Ewa Czapińska-Ciepiela

Specjalista neurolog, Centrum Leczenia Padaczki i Migreny w Krakowie

Aż 80% ludzi na świecie, włączając w to osoby z migreną, codziennie spożywa kawę. Większosć z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego aromatycznego napoju. W kawie znajduje się nie tylko kofeina – aktywne składniki kawy to ponad 1000 substancji, których działanie nie zostało dokładnie poznane.

 Poza kawą, kofeina znajduje się też w innych wyrobach spożywczych i medycznych, takich jak:

  • herbata
  • guarana
  • gorzka czekolada
  • napoje energetyzujące
  • cola
  • niektóre leki przeciwbólowe

Działanie kofeiny

Kofeina oddziałuje na cały organizm: powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie bicia serca. Ponieważ kofeina przenika do mózgu, również tam wykazuje swoje działanie pobudzające, wzmagając czujność i koncentrację.
Badania wskazują, że umiarkowane spożycie kawy (300-400 mg kofeiny, czyli 3-4 filiżanki kawy dziennie) przez osoby zdrowe nie powoduje negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia.
Co więcej, regularne spożywanie kawy poprawia pamięć i koncentrację, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera i udar mózgu a także przeciwdziała rozwojowi depresji, nowotworów, cukrzycy i chorób serca. Kawa może być elementem zdrowej i zróżnicowanej diety. Na zbyt dużą ilość kawy powinny jednak uważać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze i choroby wątroby oraz kobiety w ciąży.

Migrena i kofeina – czy mogą się lubić?

Wpływ kofeiny na przebieg migreny jest dyskutowany od wielu lat. Jedni widzą w niej czynnik wyzwalający migrenę, inni lekarstwo na nią. Z jednej strony osobom chorym na migrenę zaleca się unikanie kofeiny, z drugiej strony kofeina jest składnikiem wielu leków przeciwbólowych polecanych w leczeniu migreny. Skonsternowani tymi sprzecznymi informacjami pacjenci, którzy przychodzą do mnie, chcieliby wiedzieć, ile kofeiny mogą dziennie spożyć, by nie nasiliło to ich bólów głowy oraz w jaki sposób dokładnie kofeina wpływa na przebieg migreny.

Kofeina i leczenie napadu migreny

Kofeina wykazuje właściwości łagodzące ból i z tego powodu jest składnikiem dodawanym do leków przeciwbólowych. Jej działanie opiera się o:

  • hamowanie odczuwania bólu
  • ułatwienie wchłaniania innych leków przeciwbólowych w żołądku
  • utrzymanie prawidłowego napięcia ściany naczyń krwionośnych

Kofeina wydaje się więc idealnym dodatkiem do leków przeciwbólowych używanych do przerywania napadu migreny. Trzeba jednak pamiętać, że złożone środki przeciwbólowe nie powinny być stosowane w migrenie częściej niż przez 8 dni w miesiącu. Częstsze ich stosowanie może bowiem prowadzić do pojawienia się bólu głowy spowodowanego nadużywaniem leków przeciwbólowych, tak zwanego “bólu głowy z odbicia”, który znacznie komplikuje przebieg migreny.

Czy kofeina prowokuje migrenę?

Od 6 do 15% osób z migreną podaje spożycie kawy i innych napojów zawierających kofeinę jako
bezpośrednią przyczynę napadu migreny. Może być to spowodowane tym, że kofeina:

  • obniża poziom magnezu we krwi
  • powoduje zwiększone wydalanie wody z organizmu, co prowadzi do odwodnienia

W obu tych sytuacjach migrena jest jednak wywołana przez czynniki wtórne do spożycia kofeiny, a nie przez nią samą. Bardzo prawdopodobne wydaje się też, pojawiające się w trakcie fazy przepowiadającej migreny symptomy takie jak ziewane, sennosć i spadek energii, skłaniają pacjentów do wypicia kawy, co prowadzi do wyciągnięcia fałszywego wniosku, że to kawa wywołała migrenę. Prawdopodobnie spożycie kawy wywołuje migrenę nawet rzadziej, niż wskazują na to badania ankietowe.

Co więcej uważa się, że unikanie czynników prowokujących migrenę może skutkować rozwinięciem się jeszcze większej wrażliwością na nie. A więc całkowite ich wyeliminowanie nie przyniesie pożądanych skutków w postaci wyeliminowania migreny. Zupełnie inaczej jest z nagłym zaprzestaniem picia kawy, które jako czynnik wyzwalający migrenę podaje nawet do 30% osób. Najbardziej znaną manifestacją tej sytuacji jest tak zwana “migrena weekendowa”, do której wystąpienia przyczynia się pominięcie porannej dawki kawy o zwykłej godzinie z powodu dłuższego snu.

Nadużywanie kofeiny i migrena przewlekła

Badania wskazują, że częste spożycie kofeiny przez osoby z migreną wiąże się z większym ryzykiem rozwinięcia się u nich migreny przewlekłej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że spożycie więcej niż 2 filiżanek kawy dziennie (co odpowiada 200 mg kofeiny) może zwiększać szansę na pojawienie się migreny w danym dniu. Osoby zagrożone migreną przewlekłą stosują również
większą ilość leków przeciwbólowych zawierających kofeinę, co sprzyja występowaniu przewlekłego bólu głowy.

Podsumowanie

  • Kofeina bardzo rzadko bywa “wyzwalaczem” migreny. Osoby chore na migrenę nie mają więc powodu do całkowitego rezygnowania ze spożywania kofeiny. Zaleca się by kofeina była spożywana w postaci kawy, ze względu na jej dodatkowe właściwości prozdrowotne.
  • Dzienna dawka kofeiny u osoby z migreną nie powinna przekraczać 200 mg, co odpowiada 2 filiżankom kawy. Należy pamiętać również o tym, że kofeina znajduje się w innych napojach oraz lekach.
  • Leki przeciwbólowe zawierające kofeinę są skuteczniejsze niż zwykłe leki przeciwbólowe, ale nie powinny być stosowane częściej niż przez 8 dni w miesiącu.
  • W celu uniknięcia weekendowych napadów migreny należy pić kawę codziennie o podobnych porach, co będzie przeciwdziałało wyzwoleniu bólu głowy spowodowanego odstawieniem kofeiny.
  • Redukcji dziennej dawki kofeiny należy dokonywać stopniowo w ciągu kilku tygodni.

Źródła naukowe:

  • The ambiguous role-of caffeine in migraine headache: from trigger to treatment Nowaczewska M, Wicinski M, Kazmierczak W.
    Nutrients, 2020
  • Association of diet and headache
    Jahromi SR, Ghorbani Z, Martelletti P, Lampl C, Togha M, on behalf of the School of Advanced Studies of the European Headache Federation (EHF-SAS)
    The Journal of Headache and Pain, 2019
  • Dietary aspects of migraine trigger factors
    Rockett FC, de Oliveira VR, Castro K, Chaves MLF, da S Perla A, Perry IDS
    Nutrition Reviews, 2012
dr n. med. Marcin Straburzyński

dr n. med. Ewa Czapińska-Ciepiela

Specjalista neurolog, Centrum Leczenia Padaczki i Migreny w Krakowie

Najnowsze artykuły

Antykoncepcja u kobiet z migreną

dr n. med. Ewa Czapińska-Ciepiela Specjalista neurolog, Centrum Leczenia Padaczki i Migreny w KrakowieMigrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy, co...

Migrena u dzieci i nastolatków

dr n. med. Marcin Straburzyński lekarz medycyny rodzinnej specjalizujący się w leczenia bólów głowy (certyfikat Master in Headache Medicine Europejskiej Federacji Bólów Głowy) diagnostyka i różnicowanie bólów głowy różnego pochodzenia leczenie bólów głowy, w tym...

Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy

dr n. med. Marta Bott - Olejnik Specjalista neurolog - Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna PolanaZakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe (np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle głowy,...

Migraine Buddy Polish – dzienniczek migrenowego bólu nr 1

Jeżeli poszukujesz sposobu który pozwoli Ci „pokazać” migrenę rodzinie, znajomym bądź pracodawcy to odpowiednim narzędziem może być Migraine Buddy PL.Dzięki powstaniu polskiej wersji językowej aplikacja stała się dostępna dla wszystkich cierpiących z powodu bólów...

Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?

dr n. med. Marta Bott - Olejnik Specjalista neurolog - Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna PolanaZakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe(np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle...

5 najczęstszych objawów migreny

dr n. med. Anna Gryglas-Dworak Specjalista Neurolog Klinika Leczenia Bólu  5 najczęstszych objawów migreny.Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów:1. Objawy zapowiadające migrenę2. Aura3. Ból głowy 4. Objawy po bólu głowy5. Faza...
Antykoncepcja u kobiet z migreną

Antykoncepcja u kobiet z migreną

Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…

Artykuły ekspertów

Obalamy mity:  EEG w migrenie

Obalamy mity: EEG w migrenie

W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.

czytaj dalej
Tryptany

Tryptany

Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.

czytaj dalej

Pozostańmy w kontakcie

Redakcja

Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco

Newsletter

Copyright 2020 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO

Share This