Migrena a stres

utworzone przez | lip 16, 2020

mgr Justyna Zawisza-Kardasz

Psycholog, psychoterapeuta

1. Migrena a stres. Praktyczne wskazówki.

Jednym z najczęstszych czynników wywołujących ból głowy jest stres. Stres mogą wywołać zdarzenia dnia codziennego takie jak: dojazd w korkach do pracy, kłótnia z partnerem, trudna relacja z szefem, jak i bardzo poważne sytuacje życiowe, między innymi śmierć bliskiej osoby, rozwód, separacja, zwolnienie z pracy czy przejście na emeryturę.(1) Wiele tych sytuacji jest niezależnych od nas, ale warto próbować radzić sobie z naszymi emocjami, żeby zminimalizować wystąpienie ataków migrenowych.

Sprawdzone sposoby na złagodzenie stresu

  • Trening relaksacyjny,
    czyli głębokie (ale nie szybkie) oddychanie: wdech-zatrzymanie-wydech – powtarzane 10 razy. Takie ćwiczenie działa uspokajająco, zwalnia przyspieszone tętno i kołatanie serca, pomaga zacząć myśleć racjonalnie. 
  • Odwrócenie swojej uwagi od lęku: włączenie ulubionej muzyki, joga, spryskanie twarzy zimną wodą. 

Lęk paniczny to przede wszystkim uporczywe, natrętne i automatyczne myślenie, które powoduje, że czujemy się bezradni i boimy się coraz bardziej, dlatego w trakcie tzw. błędnego myślenia warto próbować zacząć robić lub myśleć o czymś innym, co nas zrelaksuje.
Czasami może nam pomóc jakiś bodziec zewnętrzny – np. dzwonek telefonu wytrąca nas z lęku panicznego i ratuje sytuację. 

  • Rozmowa o sytuacji, która wywołuje w nas silną reakcję emocjonalną jest bardzo potrzebna i pomocna w sytuacjach kryzysowych. 

Nie zawsze inni (nawet najbliżsi – rodzina, przyjaciele) muszą doświadczać tego co my, żeby nas rozumieć – ale najważniejsze, żeby potrafili słuchać, wspierać i przyjmować nasze trudne emocje bez oceniania i doradzania. Kiedy rodzina czy przyjaciele nie chcą rozmawiać (bo niekiedy nie potrafią), to tłumacz- my im, że ich czas w sytuacjach dla nas trudnych jest najbardziej leczący, ich bliskość, cierpliwość i otwartość na nasze emocje jest dla nas kojąca. To największa potrzeba ludzi cierpiących, żeby inni ich słuchali i po prostu byli, bo wtedy nie ma uczucia osamotnienia. 

  • Wyobrażanie sobie „mojego bezpiecznego miejsca” – to przywoływanie własnych dobrych zasobów, które w sobie mamy i których doświadczaliśmy, kiedy byliśmy w dobrej formie. 

„Moje bezpieczne miejsce” to wyobrażenie sobie np.: cudownych wakacji, najbliższych, miłych chwil, miłości czy domu rodzinnego. Takie dobre wspomnienia mogą nam pomóc i pokazać, że w życiu bywa różnie. Czasami dobrze, czasami trudno. Wyobrażenie sobie miłej sytuacji powoduje, że w danej chwili robi się lżej.(1)

2. Dzienniczek emocji

Żeby redukować objawy stresu pomiędzy napadami migrenowymi warto prowadzić tzw. dzienniczek emocji, który pozwoli nam lepiej rozumieć siebie oraz da szansę zobaczyć, które emocje poprzedzają ból głowy. Najczęstsza emocja, która wywołuje migreny to złość, ale również smutek, frustracja, przygnębienie czy żal. Emocje te mogą być wyrażane albo tłumione.1
Dzienniczek emocji to tak zwana samoobserwacja. Warto go prowadzić przez cały tydzień i robić częste podsumowania – po tygodniu lub miesiącu. Wszystko zależy od tego, jak często występuje migrena. Żeby zobaczyć jak przez 7 dni wyglądało nasze samopoczucie należy systematycznie zapisywać w rubryce, jakich emocji doświadczyliśmy oraz w jakiej sytuacji się one pojawiły. Warto też notować myśli czy wspomnienia, ponieważ one uruchamiają różne emocje. Kiedy w przeciągu tygodnia pojawi się ból głowy, można wywnioskować, które emocje mogły być jego przyczyną i jakie myśli czy sytuacja temu towarzyszyła. Dzienniczek ma skłonić nas do refleksji, co chcielibyśmy zmienić w naszym życiu, żeby trudnych i często powtarzających się emocji lub sytuacji nie było tak dużo. Dzienniczek również ma za zadanie unaocznienie i przypomnienie sobie różnych ważnych emocjonalnie dla nas wydarzeń, ponieważ pamięć bywa ulotna, dlatego warto prowadzić notatki. Takie zapiski mogą działać jako własna terapia lub pomóc w pracy ze specjalistą.

Instrukcja:
zaznacz emocje, które odczuwasz danego dnia. Następnie opisz sytuację, która je wywołała. Wpisz myśli, które temu towarzyszyły. Może być tak, że same myśli wywołały jakieś emocje bez żadnej konkretnej sytuacji, więc to też wpisz. Jednego dnia możesz oczywiście odczuwać więcej niż jedną emocję! Staraj się prowadzić dzienniczek systematycznie.

Radzenie sobie ze stresem wymaga długiej i cierpliwej pracy, dlatego warto poprosić o pomoc psychologa i rozpocząć terapię, żeby zdiagnozować przyczyny problemów oraz poradzić sobie lepiej z nawracającym bólem.

Piśmiennictwo:
1.„Życie bez migreny”. Zrozumieć migrenę. Porady psychologa. mgr Justyna Zawisza-Kardasz

Materiały sponsorowane przez firmę Novartis.

PL2006835820

mgr Justyna Zawisza-Kardasz

Psycholog, psychoterapeuta

Najnowsze artykuły

Antykoncepcja u kobiet z migreną

dr n. med. Ewa Czapińska-Ciepiela Specjalista neurolog, Centrum Leczenia Padaczki i Migreny w KrakowieMigrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy, co...

Migrena u dzieci i nastolatków

dr n. med. Marcin Straburzyński lekarz medycyny rodzinnej specjalizujący się w leczenia bólów głowy (certyfikat Master in Headache Medicine Europejskiej Federacji Bólów Głowy) diagnostyka i różnicowanie bólów głowy różnego pochodzenia leczenie bólów głowy, w tym...

Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy

dr n. med. Marta Bott - Olejnik Specjalista neurolog - Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna PolanaZakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe (np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle głowy,...

Migraine Buddy Polish – dzienniczek migrenowego bólu nr 1

Jeżeli poszukujesz sposobu który pozwoli Ci „pokazać” migrenę rodzinie, znajomym bądź pracodawcy to odpowiednim narzędziem może być Migraine Buddy PL.Dzięki powstaniu polskiej wersji językowej aplikacja stała się dostępna dla wszystkich cierpiących z powodu bólów...

Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?

dr n. med. Marta Bott - Olejnik Specjalista neurolog - Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna PolanaZakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe(np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle...

5 najczęstszych objawów migreny

dr n. med. Anna Gryglas-Dworak Specjalista Neurolog Klinika Leczenia Bólu  5 najczęstszych objawów migreny.Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów:1. Objawy zapowiadające migrenę2. Aura3. Ból głowy 4. Objawy po bólu głowy5. Faza...
Antykoncepcja u kobiet z migreną

Antykoncepcja u kobiet z migreną

Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…

Artykuły ekspertów

Obalamy mity:  EEG w migrenie

Obalamy mity: EEG w migrenie

W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.

czytaj dalej
Tryptany

Tryptany

Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.

czytaj dalej

Pozostańmy w kontakcie

Redakcja

Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco

Newsletter

Copyright 2020 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO

Share This