Przeciwciała monoklonalne w leczeniu migreny

utworzone przez | 6 maja, 2019 | leczenie, migrena

aktualizacja 1 lutego 2020 r.

Przeciwciała monoklonalne działają poprzez blokowanie aktywności cząsteczki CGRP i w ten sposób przyczyniają się do łagodzenia objawów migreny. Badania wykazały, że skutecznie zmniejszają one ilość dni z bólem migrenowym w miesiącu. Mogą być stosowane w migrenie i migrenie przewlekłej.

Aktualnie w Polsce dostępne są dwa leki z tej grupy. Są one ludzkim przeciwciałem monoklonalnym IgG2, wytwarzanym poza organizmem ludzkim, w specjalnych hodowlach w laboratoriach. Przeciwciało to skierowane jest przeciwko peptydowi CGRP (peptyd związany z genem kalcytoniny) oraz przeciwko receptorowi dla tego peptydu. CGRP jest peptydem odgrywającym bardzo dużą rolę w powstawaniu migreny.

Jest stosowany w zapobieganiu napadom migreny u osób dorosłych, u których w chwili rozpoczynania leczenia występują przynajmniej 4 dni z migreną w miesiącu, a więc zarówno w migrenie epizodycznej jak i przewlekłej. Pierwsze efekty pozytywnego działania leku zauważalne są w ciągu pierwszych 3 miesięcy leczenia. Badania wykazały, że skutecznie zmniejsza on ilość dni z bólem migrenowym w miesiącu.

O rozpoczęciu leczenia powinien zadecydować lekarz neurolog, który ma duże doświadczenie w leczeniu migreny.

Lek jest bezpieczny, można go zastosować u wszystkich, nie ma jednak wystarczających wyników badań odnośnie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u pacjentów powyżej 65 r.ż. i u dzieci i chorych poniżej 18 r.ż.

Lek podaje się w postaci iniekcji, we wstrzyknięciu podskórnym co 4 tygodnie. Zastrzyk jest niemal niebolesny. Pacjenci, po odpowiednim przeszkoleniu mogą wykonać go sami w domu. Iniekcje należy wykonać w brzuch, udo lub zewnętrzną górną część ramienia. Nie należy podawać w miejsca, gdzie skóra jest zaczerwieniona czy bolesna.

Czytaj także

Artykuły ekspertów

Obalamy mity:  EEG w migrenie

Obalamy mity: EEG w migrenie

W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.

czytaj dalej
Tryptany

Tryptany

Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.

czytaj dalej

Pozostańmy w kontakcie

Redakcja

Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco

Newsletter

Copyright 2019 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO

Share This