Rodzaje migreny
Potocznie migreną określa się bardziej uciążliwe lub dłużej trwające bóle głowy. Pod względem medycznym migrena jest określoną jednostką chorobową z jasnymi kryteriami klasyfikacji i różnicowania od innych bólów głowy. Występują przy tym różne rodzaje migreny, które wymagają nieco innego postępowania terapeutycznego. Niniejszy tekst omawia różne rodzaje migreny i różnice w ich przebiegu.

Komitet Klasyfikacyjny Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy dzieli migrenę w następujący sposób:
- Migrena bez aury
W przeszłości nazywana była migreną zwykłą lub pospolitą. Podczas napadów występuje ból głowy, który nie jest poprzedzony występowaniem objawów neurologicznych zwanych aurą. Ten rodzaj migreny występuje najczęściej, szacuje się, że aż u 75% wszystkich chorych na migrenę. Migrenę tę możemy rozpoznać, gdy wystąpiło co najmniej 5 napadów bólowych w życiu spełniających następujące kryteria:
- napady bólu głowy trwające od 4 do 72 godzin (u dzieci poniżej 15 r.ż. napad może trwać krócej, przynajmniej godzinę),
- ból głowy posiada przynajmniej dwie z poniższych cech:
- jest umiejscowiony po jednej stronie,
- ma pulsujący charakter,
- ma umiarkowane lub silne natężenie, uniemożliwia zwykłe, codzienne funkcjonowanie chorego,
- pogorszenie bólu powoduje zwykła, codzienna aktywność np. wchodzenia po schodach,
- podczas bólu głowy występuje przynajmniej jeden z poniższych objawów:
- nudności i/lub wymioty,
- nadwrażliwość na światło,
- nadwrażliwość na dźwięki,
- ból głowy nie jest spowodowany innym zaburzeniami.
- Migrena z aurą
Występuje rzadziej, średnio u 15% wszystkich chorych na migrenę. W tym przypadku wystąpienie bólu głowy poprzedzone jest ogniskowymi objawami neurologicznymi zwanymi aurą, takimi jak:
- zaburzenia widzenia (błyski, zygzaki świetlne, migoczące plamki, czarne punkty, kolorowe zygzaki, poszerzające się pierścienie, ubytki w polu widzenia),
- uczucie sztywności mięśni,
- nudności i wymioty.
Objawy te rozwijają się w ciągu 5 minut i mogą utrzymywać się do 60 minut. Po nich występuje napad bólu głowy. Bardzo rzadko aura może rozpoczynać się dopiero podczas napadu bólu głowy lub występować bez bólu głowy. Najczęściej występuje aura wzrokowa. Typowa aura wzrokowa obejmuje połowę pola widzenia i zwykle przybiera postać migoczącego półksiężyca o jaskrawych brzegach, mogą pojawiać się także mroczki, błyski lub świecące punkty (objawy „nadmiarowe”) i inne zaburzenia wzrokowe lub ubytki w polu widzenia (objawy ubytkowe).
U dzieci zaburzenia widzenia częściej mają postać zniekształcenia obrazu pod postacią zmniejszenia, zwiększenia lub nieprawidłowych proporcji widzianych przedmiotów.
Zaburzenia czucia występują rzadziej (u około jednej trzeciej chorych na migrenę z aurą). W typowej aurze czuciowej występuje uczucie drętwienia (objaw ubytkowy) i mrowienia lub parestezji (objawy „nadmiarowe”). Pojawiają się zwykle w okolicy ust i rąk. Mogą wystąpić także zaburzenia mowy, osłabienie siły w kończynach po jednej stronie, zaburzenia przytomności (w migrenie połowiczoporaźnej lub migrenie typu podstawnego).
Czasem może wystąpić typowa aura z niemigrenowym bólem głowy oraz typowa aura migrenowa bez bólu głowy. To ostatnie zaburzenia należy różnicować z przemijającym napadem niedokrwienia mózgu, który jest stanem zagrożenia życia, zwłaszcza jeśli wystąpi po raz pierwszy po 40. roku życia, a w obrazie klinicznym dominują objawy ubytkowe.
W migrenie z porażeniem połowiczym wykazano związek z mutacjami określonych genów. Kryteria rozpoznania tej postaci migreny są podobne jak migreny z aurą. W tym przypadku aura przebiega z różnie nasilonym niedowładem połowiczym i może trwać dłużej niż 60 minut (do 24 godzin), a podobne napady obserwowano u przynamniej jednego krewnego pierwszego stopnia.
Sporadyczną migrena z porażeniem połowiczym rozpoznaje się w przypadku, kiedy chorzy spełniają wszystkie kryteria migreny z porażeniem połowiczym poza dodatnim wywiadem rodzinnym.
Migrena typu podstawnego w przeszłości nazywana była „migrenę podstawną”. Objawia się dyzartrią, czyli zaburzeniami wyraźności mowy, zawrotami głowy, szumem w uszach, upośledzeniem słuchu, podwójnym widzeniem, zaburzeniami świadomości i obustronnymi parestezjami. Muszą być spełnione co najmniej dwa z wymienionych objawów aury (wszystkie są w pełni odwracalne).
Aura migrenowa
Aby rozpoznać typową aurę migrenową muszą być spełnione następujące kryteria:
- co najmniej 2 napady spełniające kryteria:
- aura przebiega bez niedowładu, a w jej skład wchodzi przynajmniej jeden z następujących objawów:
- w pełni odwracalne zaburzenia widzenia obejmujące objawy „nadmiarowe” (np. migające światła, plamki lub linie) i/lub objawy ubytkowe (np. zaniewidzenie),
- w pełni odwracalne zaburzenia czucia obejmujące objawy „nadmiarowe” (np. uczucie mrowienia) i/lub objawy ubytkowe (np. drętwienie),
- w pełni odwracalne zaburzenia mowy,
- co najmniej dwie z następujących cech:
- jednoimienne zaburzenia widzenia i/lub jednostronne zaburzenia czucia,
- co najmniej jeden z objawów aury rozwija się stopniowo w ciągu ≥5 min. i/lub różne objawy aury następują po sobie w ciągu ≥5 min.,
- każdy objaw aury trwa od 5 min. do 60 min.
- ból głowy (spełniający kryteria jak dla migreny bez aury) rozpoczyna się w czasie aury lub w ciągu 60 min po jej ustąpieniu,
- objawy nie są przypisywane innym zaburzeniom.
- Zespoły okresowe u dzieci
Nazywane są ekwiwalentami migreny, najczęściej występują u dzieci i mają postać:
- nawracających zaburzeń żołądkowo-jelitowych (nawracające napady wymiotów bez istotnej przyczyny, tzw. migrena brzuszna, czyli napadowe bóle brzucha),
- łagodnych napadowych dziecięcych zawrotów głowy,
- łagodnych napadowych epizodów kręczu karku.
- Migrena siatkówkowa
Zwana jest potocznie migreną oczną. Występuje rzadko i trwa nie dłużej niż godzinę. Od zaburzeń widzenia jakie mają miejsce w czasie aury, migrena siatkówkowa różni się tym, że występują zaburzenia widzenia tylko w jednym oku, są całkowicie odwracalne i mogą one przebiegać pod postacią migotania, mroczków, częściowej lub całkowitej, przemijającej ślepoty. Po napadzie szybko powraca prawidłowe widzenie i pojawia się (czasem także już w trakcie) typowy, tętniący ból głowy.
- Powikłania migreny
Migrena przewlekła
Migrena przewlekła – w tym przypadku występuje co najmniej 8 napadów migreny w miesiącu, które mogą utrzymywać się do 72 godzin i co najmniej 15 dni z każdym rodzajem bólu głowy (nie tylko migrenowym) w miesiącu, przez kolejne co najmniej 3 miesiące, czyli łącznie musi wystąpić więcej niż 45 dni bólowych przez 3 miesiące.
Stan migrenowy
Jest to napad migreny z fazą bólu głowy trwającą ponad 72 godziny. Ból jest silny, powoduje dużą niesprawność.
Uporczywa aura niezwiązana z zawałem mózgu
To powikłanie występuje bardzo rzadko. Rozpoznajemy ją wówczas, gdy objawy aury typowe dla dotychczasowych napadów utrzymują się dłużej niż tydzień, a wyniki badań dodatkowych nie wskazują na zawał mózgu.
Migrenowy zawał mózgu
To powikłanie także występuje bardzo rzadko. Rozpoznaje się je, jeżeli jeden lub kilka objawów typowej aury utrzymuje się dłużej niż godzinę, a wyniki badań neuroobrazowych wskazują na zawał niedokrwienny mózgu.
Padaczka, wywołana napadem migreny
Rozpoznawana wówczas, gdy dochodzi do wystąpienia napadu padaczkowego w czasie aury migrenowej lub w ciągu godziny od jej ustąpienia.
Migrena prawdopodobna
Rozpoznajemy ją wówczas, gdy nie wszystkie kryteria rozpoznania migreny są spełnione i chory wymaga dalszej obserwacji (od 10 do 45% chorych). W tym wypadku zwykle występuje mniej napadów niż określono w kryteriach do rozpoznania migreny. Wyróżniamy migrenę prawdopodobną bez aury, migrenę prawdopodobną z aurą i prawdopodobną migrenę przewlekłą.
Czytaj także
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Migrena u dzieci i nastolatków
Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.
Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Artykuły ekspertów
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Migrena u dzieci i nastolatków
Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.
Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?
Stan migrenowy jest to rodzaj migreny powikłanej charakteryzujący się napadem migrenowego bólu głowy trwającym ponad 72 godziny , czyli ponad trzy dni.
5 najczęstszych objawów migreny
Warto podkreślić iż migrena to nie tylko ból głowy. Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów.
Czy migrenę da się wyleczyć? O leczeniu migreny zastrzykami z botuliny.
Artykuł przeznaczony jest dla pacjentów z częstymi bólami głowy typu migrenowego. Opowiadam w nim na temat nowoczesnych metod leczenia migreny.
Niezwykła historia botoksu – od zeza do migreny.
Jako lekarz zajmujący się leczeniem bólów głowy, często spotykam pacjentów z migreną przewlekłą i proponuję im leczenie toksyną botulinową czyli popularnym „botoksem”.
5 najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów z migreną.
Osoby z migreną bardzo często mają mylne przekonanie, że migrena to taka uroda i nie ma skutecznych metod jej leczenia.
Czy można wygrać z migreną?
Kiedyś uważano, że arystokracja ma migrenę, a zwykłych ludzi po prostu boli głowa… Jednak aktualnie wiemy, że migrena to jedna z najczęściej występujących w populacji chorób.
Obalamy mity: EEG w migrenie
W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.
„Zatokowy” ból głowy i twarzy
Wielu chorych zgłasza się do lekarza sądząc, że cierpi na „zatokowe” bóle głowy lub twarzy. Ku zaskoczeniu większości z nich przyczyną ich objawów jest najczęściej migrena lub bóle typu napięciowego.
Tryptany
Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.
Kawa w migrenie – pić, czy nie pić – oto jest pytanie
Aż 80% ludzi na świecie, włączając w to osoby z migreną, codziennie spożywa kawę. Większosć z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego aromatycznego napoju.
Migrena – list otwarty do pacjentów
Migrenowy ból głowy jest najczęstszym schorzeniem, z którym spotykam się w trakcie swojej praktyki lekarskiej. Wielu z moich pacjentów straciło nadzieję na poprawę swojego zdrowia,
godząc się na uporczywy ból paraliżujący ich życie.
Dlaczego mózgi migrenowców są sprytniejsze?
Badania pokazują, że geny związane z migreną pojawiły się kiedy ludzie zaczęli przemieszczać się i zaludniać zimniejsze, północne obszary ziemi (wraz z wędrówką ludzi z Afryki na północ).
Pozostańmy w kontakcie
Redakcja
Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl
Newsletter
Zapisz się i bądź na bieżąco
Copyright 2019 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO