Stymulacja nerwów obwodowych w leczeniu bólów głowy i migren

utworzone przez | 4 maja, 2019 | artykuł rekomendowany, artykuł wyróżniony, leczenie, migrena

Stymulację nerwów obwodowych jest tzw. metodą alternatywną leczenie bólów głowy i migren, a więc uzupełniającą w stosunku do podstawowych metod farmakologicznych. Neurostymulację należy rozważyć u pacjentów opornych na leczenie farmakologiczne. Może być stosowana we wszystkich rodzajach migreny, w neuralgii potylicznej czy w innych przewlekłych bólach głowy.

Dzięki neurostymulacji pacjenci mogą w znaczący sposób ograniczyć ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych. Znacząco poprawia się jakość ich życia. Jest to metoda często stosowana, nieinwazyjna i bezpieczna.

Stymulacja nerwów obwodowych polega na tym, że przy pomocy specjalnego urządzenia, stymuluje się gałęzie czołowe nerwu trójdzielnego lub nerwy potyliczne. Nerwy te zaangażowane są w powstawanie i rozprzestrzenianie się bólu migrenowego.

Urządzenie do neurostymulacji przykłada się do głowy w odpowiedniej okolicy, najczęściej w okolicy czoła, nad oczami lub w okolicy potylicznej, z tyłu głowy tuż nad szyją. W tych miejscach znajdują się nerwy nadoczodołowe i potyliczne. Zwykle przykleja się najpierw elektrodę, a na nią całe urządzenie. Impulsy o niewielkim nasileniu wytwarzają pole magnetyczne i stymulują nerwy, działają uspokajająco i „podnoszą próg” dla bodźców, które wywołują migrenę, a w konsekwencji zmniejsza częstość napadów.

Stymulację nerwów obwodowych można przeprowadzić przy użyciu małego urządzenia w domu pacjenta. Można stosować 1 x dziennie, profilaktycznie, między napadami migreny, ale także w czasie napadu bólu. Czas trwania zabiegu neurostymulacji wynosi zwykle 20 min. W przypadku codziennych sesji profilaktycznych i około 60 minut w przypadku sesji doraźnych.

Na rynku dostępne jest urządzenie, które jako jedyne zostało dopuszczone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration) do stosowania w terapii migreny, w tym migreny przewlekłej. Jest ogólnie dostępne i szeroko stosowane w leczeniu pacjentów z migreną. Urządzenie emituje mikroimpulsy, które oddziałują na nerwy nadoczodołowe i nadbloczkowe, będące gałęziami nerwu trójdzielnego, zaangażowanego w powstawanie napadu migreny. Działanie to powoduje zmniejszenie częstości ataków migrenowych i/lub stopnia nasilenia napadów.

Czytaj także

Artykuły ekspertów

Obalamy mity:  EEG w migrenie

Obalamy mity: EEG w migrenie

W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.

czytaj dalej
Tryptany

Tryptany

Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.

czytaj dalej

Pozostańmy w kontakcie

Redakcja

Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco

Newsletter

Copyright 2019 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO

Share This