5 najczęstszych objawów migreny

utworzone przez | 3 grudnia, 2020

Anna Gryglas-Dworak

dr n. med. Anna Gryglas-Dworak

Specjalista Neurolog Klinika Leczenia Bólu

 

5 najczęstszych objawów migreny.

Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów:
1. Objawy zapowiadające migrenę
2. Aura
3. Ból głowy
4. Objawy po bólu głowy
5. Faza międzynapadowa

1. Objawy zapowiadające migrenę

Do 80% pacjentów z migreną przed bólem głowy rozwija inne objawy. Po tych objawach pacjenci mogą wiedzieć że nadchodzi migrena. Są to:

  • senność
  • ziewanie
  • drażliwość zmiany nastroju
  • trudności w koncentracji uwagi
  • spięcie/ból w karku
  • ból brzucha
  • nudności lub biegunka
  • apetyt na określony posiłek (np. na chipsy, czekoladę, hamburgera).Objawy te mogą pojawiać się kilka minut, kilka godzin a nawet 3 dni przed bólem głowy. Badania wskazują iż przyczyną tych objawów jest wzmożona aktywność w okolicy podwzgórza. W tej części mózgu rozpoczyna się migrena.

2. Aura

Aura rozwija się u co trzeciego pacjenta chorującego na migrenę. Co jest charakterystyczne, objawy aury są całkowicie odwracalne.
3 najczęstsze rodzaje aury to:
Aura wzrokowa – występuje u 90% pacjentów z migreną z aurą. Pacjenci widzą przed oczami mroczki, zygzaki, migające punkty. Czasami pojawia się zamazywanie/falowanie obrazu lub zaciemnienie w części pola widzenia.
Aura czuciowa jest rzadszym rodzajem aury migrenowej. W tej aurze pojawia się drętwienie po jednej stronie ciała (np. prawa połowa twarzy i prawa ręka, prawa noga).
Aura dysfatyczna występuje najrzadziej. Pojawiają się tu zaburzenia mowy polegające albo na kłopotach z mówieniem albo na rozumieniu tego, co mówią inni.
Aura powstaje kiedy w mózgu zachodzi depolaryzacja korowa. Zaczyna się ona w ośrodku wzroku w płacie potylicznym mózgu, to dlatego aura zaczyna się od objawów wzrokowych. Każdy rodzaj aury trwa zwykle od 5 minut do 60 minut.

3. Faza bólu głowy

Mówiąc o migrenie mamy zwykle na myśli właśnie tę fazę migreny.
W tej fazie migreny rozwija się bardzo silny lub średnio silny ból głowy, który trwa najczęściej od 4 godzin do 72 godzin. Ten czas trwania dotyczy sytuacji gdy pacjent nie przyjmuje tabletki przeciwbólowej, która często wygasza ból głowy znacznie szybciej.

W tej fazie bólu pacjenci bardzo często odczuwają nudności, wymioty, brak apetytu, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy (a także bardzo razi ich światło, przeszkadzają głośne dźwięki i zapachy). To są najczęstsze objawy migreny.

Czasami pojawiają się również objawy takie jak łzawienie, uczucie zatkanego nosa lub wyciek wodnistego kataru. Tej fazie bardzo często towarzyszą trudności w koncentracji uwagi. Pacjenci obserwują pogorszenie sprawności myślenia, trudności w wysławianiu się.

Typowo ból migrenowy jest jednostronny, pulsujący, jest to ból średnio silny lub bardzo silny, czasami nie do wytrzymania. Warto pamiętać, iż ból bez większości wyżej wymienionych cech może również być migreną. Ból migrenowy to również ból obustronny, o nie – pulsującym charakterze. Pacjenci opisują często ból migrenowy jako silny lub bardzo silny, rozlany, tępy ale również świdrujący „jakby ktoś rozwiercał głowę wiertarką”, albo kłujący – „jakby ktoś przekłuwał oko gwoździem”. Rzadko ból bywa palący lub piekący.

Ból migrenowy zwykle nasila się przy bieganiu, szybkim wchodzeniu po schodach, przy pochylaniu głowy ku dołowi lub przy potrząsaniu głową. Nie oznacza to iż wysiłek fizyczny wyzwala ból głowy. Jest wręcz przeciwnie. Wiele osób z migreną obserwuje ustępowanie lekkiego bólu głowy przy szybkim spacerze, przy uprawianiu jogi czy innego sportu o niewielkim lub średnim stopniu intensywności.

Z czasem trwania migreny trwają dłużej i są mocniejsze. Badania naukowe pokazują, iż u pacjentów z migreną ból łatwiej się wyzwala i trudniej go zahamować.

4. Objawy po bólu migrenowym

Niestety wbrew ogólnym przekonaniom migrena u wielu pacjentów nie kończy się wraz z końcem fazy bólu głowy. Po ustąpieniu bólu głowy pacjent może odczuwać jeszcze przez godziny, a nawet dni zmęczenie, trudności w skupieniu uwagi, nadwrażliwość na światło i dźwięki, nudności, obniżony nastrój czy dyskomfort lub ból w obrębie karku.

5. Faza międzynapadowa

Część pacjentów z migreną również w okresie międzynapadowym odczuwa nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy, zmęczenie, czy trudności w zapamiętywaniu i myśleniu. U części pacjentów utrzymuje się stały słaby ból głowy pomiędzy napadami silnego bólu.

PODSUMOWANIE

Do 5 najczęstszych objawów migreny zaliczamy objawy występujące w fazie bólu głowy to jest:

1. Silny lub średnio silny ból głowy
2. Nudności i lub wymioty
3. Nadwrażliwość na światło
4. Nadwrażliwość na dźwięki
5. Nadwrażliwość na zapachy

Migrena spycha pacjentów z codziennego funkcjonowania do ciemnego pokoju, gdzie nie mogą czytać ani pracować, nie funkcjonują przez kilka dni pod rząd.
Dlatego pacjenci z migreną powinni szukać pomocy u neurologa specjalizującego się w leczeniu migreny. Po odpowiednio dobranym leczeniu migrena schodzi na dalszy plan, a nawet można zapomnieć że się ją ma. Gdy znacznie obniżymy liczbę dni z bólem głowy i siłę bólu pacjenci nie są już zdenerwowani, myślą lepiej, śpią lepiej, są zrelaksowani, mogą normalnie funkcjonować i wieść spokojnie swoje życie.

Migrena kradnie Ci życie? STOP!

Umów się na videokonsultację lub przyjedź na konsultację na żywo, zapraszam.
Anna Gryglas-Dworak

Anna Gryglas-Dworak

dr n. med. Anna Gryglas-Dworak

Specjalista Neurolog Klinika Leczenia Bólu

 

Najnowsze artykuły

Migrena u dzieci i nastolatków

Migrena u dzieci i nastolatków

Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.

Antykoncepcja u kobiet z migreną

dr n. med. Ewa Czapińska-Ciepiela Specjalista neurolog, Centrum Leczenia Padaczki i Migreny w KrakowieMigrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy, co...

Migrena u dzieci i nastolatków

dr n. med. Marcin Straburzyński lekarz medycyny rodzinnej specjalizujący się w leczenia bólów głowy (certyfikat Master in Headache Medicine Europejskiej Federacji Bólów Głowy) diagnostyka i różnicowanie bólów głowy różnego pochodzenia leczenie bólów głowy, w tym...

Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy

dr n. med. Marta Bott - Olejnik Specjalista neurolog - Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna PolanaZakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe (np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle głowy,...

Migraine Buddy Polish – dzienniczek migrenowego bólu nr 1

Jeżeli poszukujesz sposobu który pozwoli Ci „pokazać” migrenę rodzinie, znajomym bądź pracodawcy to odpowiednim narzędziem może być Migraine Buddy PL.Dzięki powstaniu polskiej wersji językowej aplikacja stała się dostępna dla wszystkich cierpiących z powodu bólów...

Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?

dr n. med. Marta Bott - Olejnik Specjalista neurolog - Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna PolanaZakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe(np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle...

5 najczęstszych objawów migreny

dr n. med. Anna Gryglas-Dworak Specjalista Neurolog Klinika Leczenia Bólu  5 najczęstszych objawów migreny.Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów:1. Objawy zapowiadające migrenę2. Aura3. Ból głowy 4. Objawy po bólu głowy5. Faza...
Antykoncepcja u kobiet z migreną

Antykoncepcja u kobiet z migreną

Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…

Artykuły ekspertów

Obalamy mity:  EEG w migrenie

Obalamy mity: EEG w migrenie

W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.

czytaj dalej
Tryptany

Tryptany

Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.

czytaj dalej

Pozostańmy w kontakcie

Redakcja

Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco

Newsletter

Copyright 2020 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO

Share This