„Zatokowy” ból głowy i twarzy

utworzone przez | paź 5, 2020

dr n. med. Marcin Straburzyński

dr n. med. Marcin Straburzyński

lekarz medycyny rodzinnej specjalizujący się w leczenia bólów głowy (certyfikat Master in Headache Medicine Europejskiej Federacji Bólów Głowy)

  • diagnostyka i różnicowanie bólów głowy różnego pochodzenia
  • leczenie bólów głowy, w tym migreny
  • leczenie bólu w chorobach nosa, uszu i gardła

„Zatokowy” ból głowy i twarzy – nie taki częsty jak się wydaje

Wstęp

Wielu chorych zgłasza się do lekarza sądząc, że cierpi na „zatokowe” bóle głowy lub twarzy. Ku zaskoczeniu większości z nich przyczyną ich objawów jest najczęściej migrena lub bóle typu napięciowego. O pomyłkę nie jest trudno, gdyż istnieje wiele podobieństw pomiędzy chorobami zatok przynosowych i neurologicznymi bólami głowy. W efekcie ponad jedna trzecia chorych na migreny uznawała lub uznaje, że ich bóle wynikają z choroby nosa i zatok.

Skąd się biorą pomyłki?

Pierwszą przyczyną jest lokalizacja bólu na czole, nosie lub pod oczami. Wiadomo bowiem, że są to miejsca położone bezpośrednio nad zatokami czołowymi, sitowymi i szczękowymi. Okazuje się jednak, że 29% chorych z migreną także ma bóle w dokładnie tej samej lokalizacji. Podobnie bóle typu napięciowego lub klasterowe mogą być odczuwane nad zatokami przynosowymi.
Drugą pułapką, w którą łatwo wpaść, jest występowanie kataru i niedrożności nosa, a czasem też zaczerwienienia oczu i łzawienia. Objawy te oczywiście obecnie są w zapaleniu zatok przynosowych, ale mogą też być wynikiem choroby neurologicznej. W tym ostatnim przypadku są one następstwem podrażnienia zakończeń nerwów, a nie zapalenia błony śluzowej nosa. Wśród chorób neurologicznych mogących powodować katar i niedrożność nosa wymienić należy migrenę i klasterowe bóle głowy.
Także występowanie bólu w okresie jesienno-zimowym lub w obecności alergenów nie musi oznaczać, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym zatok lub katarem alergicznym. Okazuje się bowiem, że szczyty zachorowań na migrenę pokrywają się w dużym stopniu z zapaleniami zatok i zwiększoną częstością alergii. Na koniec należy dodać, że pojawianie się bólu głowy podczas podróży samolotem zwykle nie ma związku z zaburzeniami w obrębie nosa i zatok przynosowych.
Ostatnim źródłem wielu pomyłek są wyniki prześwietleń. Z badań przeprowadzonych wśród zdrowych osób wynika, że nawet 2/3 wszystkich osób ma różne nieprawidłowości na zdjęciach zatok. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te osoby są chore.

Jak rozróżnić choroby zatok przynosowych od migreny?

Niestety nie ma jednego testu pozwalającego na odróżnienie choroby nosa od migreny. Do tego niezbędne jest doświadczenie i wiedza lekarska. Istnieje jednak szereg informacji, które pomagają lekarzom przypisać objawy do konkretnej choroby – zebrano je w poniższym zestawieniu.

 Objawy sugerujące chorobę zatok przynosowych

  • Przebarwiony (żółty, zielony, szary) katar
  • Osłabienie węchu
  • Gorączka, kaszel, przykry zapach z ust
  • Niedawno przebyte urazy lub operacje nosa

Objawy sugerujące migrenę

  • Nudności lub wymioty
  • Nadwrażliwość na światło / dźwięki / zapachy
  • Objawy aury poprzedzające pojawianie się bólu
  • Pojawianie się bólu bez kataru i niedrożności nosa
  • Prawidłowy wynik prześwietlenia zatok

Zapamiętaj!

  • Migrena jest najczęstszą przyczyną bólu u chorych podejrzewających u siebie „zatokowy” ból głowy
  • Ból nad zatokami, katar czy zmiany w prześwietleniach mogą też być obecne w migrenie i innych chorobach neurologicznych.
  • Prawdziwy ból w chorobach zatok nigdy nie jest jedynym objawem. Pojawia się on i ustępuje wraz z innymi objawami ze strony nosa, takimi jak ropna wydzielina oraz pogorszenie węchu.

Piśmiennictwo

M. Straburzyński. „Rynogenne bóle głowy i twarzy” w „Wykłady z rynologii” pod red. A. Krzeskiego. Kraków 2020

dr n. med. Marcin Straburzyński

dr n. med. Marcin Straburzyński

lekarz medycyny rodzinnej specjalizujący się w leczenia bólów głowy (certyfikat Master in Headache Medicine Europejskiej Federacji Bólów Głowy)

  • diagnostyka i różnicowanie bólów głowy różnego pochodzenia
  • leczenie bólów głowy, w tym migreny
  • leczenie bólu w chorobach nosa, uszu i gardła

Najnowsze artykuły

Antykoncepcja u kobiet z migreną

dr n. med. Ewa Czapińska-Ciepiela Specjalista neurolog, Centrum Leczenia Padaczki i Migreny w KrakowieMigrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy, co...

Migrena u dzieci i nastolatków

dr n. med. Marcin Straburzyński lekarz medycyny rodzinnej specjalizujący się w leczenia bólów głowy (certyfikat Master in Headache Medicine Europejskiej Federacji Bólów Głowy) diagnostyka i różnicowanie bólów głowy różnego pochodzenia leczenie bólów głowy, w tym...

Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy

dr n. med. Marta Bott - Olejnik Specjalista neurolog - Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna PolanaZakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe (np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle głowy,...

Migraine Buddy Polish – dzienniczek migrenowego bólu nr 1

Jeżeli poszukujesz sposobu który pozwoli Ci „pokazać” migrenę rodzinie, znajomym bądź pracodawcy to odpowiednim narzędziem może być Migraine Buddy PL.Dzięki powstaniu polskiej wersji językowej aplikacja stała się dostępna dla wszystkich cierpiących z powodu bólów...

Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?

dr n. med. Marta Bott - Olejnik Specjalista neurolog - Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna PolanaZakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe(np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle...

5 najczęstszych objawów migreny

dr n. med. Anna Gryglas-Dworak Specjalista Neurolog Klinika Leczenia Bólu  5 najczęstszych objawów migreny.Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów:1. Objawy zapowiadające migrenę2. Aura3. Ból głowy 4. Objawy po bólu głowy5. Faza...
Antykoncepcja u kobiet z migreną

Antykoncepcja u kobiet z migreną

Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…

Artykuły ekspertów

Obalamy mity:  EEG w migrenie

Obalamy mity: EEG w migrenie

W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.

czytaj dalej
Tryptany

Tryptany

Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.

czytaj dalej

Pozostańmy w kontakcie

Redakcja

Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco

Newsletter

Copyright 2020 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO

Share This