Migrena – list otwarty do pacjentów
dr n. med. Łukasz Kmieciak
lekarz neurolog, dyplomowany specjalista medycyny tradycyjnej
- diagnostyka i leczenie bólów głowy, w tym migreny
- przerywanie ataków bólów głowy i migreny metodami małoinwazyjnymi
Migrenowy ból głowy jest najczęstszym schorzeniem, z którym spotykam się w trakcie swojej praktyki lekarskiej. Wielu z moich pacjentów straciło nadzieję na poprawę swojego zdrowia, godząc się na uporczywy ból paraliżujący ich życie. Trafiają do mnie za sprawą rodziny, przyjaciół, partnerów. Ich wsparcie i moje doświadczenie oraz zaproponowane metody leczenia przynoszą ulgę. Widzę jak bardzo zmniejsza się ich cierpienie. Także dzięki temu, że w ich otoczeniu są osoby pełne zrozumienia. To właśnie dlatego napisałem list otwarty, który każdy kto zmaga się z migreną, może pobrać wydrukować i dać go swojemu pracodawcy, swojemu partnerowi… a może nawet dziecku.
Drogi Czytelniku,
Skoro czytasz ten list, to z dużym prawdopodobieństwem jesteś kimś kto w swoim otoczeniu ma osobę, która cierpi na migrenę. Postanowiłem napisać ten otwarty list, bo jako lekarz specjalizujący się w leczeniu migreny wiem, że bardzo dużą rolę w codzienności osób chorych odgrywa właśnie to, jak są traktowane przez najbliższych; małżonka, dzieci, przez szefa i współpracowników etc.
Drugim powodem, dla którego piszę ten list jest to, że wiem, iż jest to choroba, której objawy ciężko zrozumieć komuś, kto ich nie doświadczył. Niestety faktem jest, że ta choroba dotyczy niemal co 4 kobiety i co 15 mężczyzny na ziemi. Bardzo często słyszę od pacjentów w jaki sposób są traktowani, gdy pojawiają się bolesne objawy. Często słyszą, że wymyślają, albo że powinni wziąć tabletkę i wrócić do swoich zajęć. Tymczasem ten ból, którego doświadczają, jest tak silny, że wielu chorych mówi, że w momencie ataku miewa myśli samobójcze, bo jest on wprost nie do wytrzymania. Sam ból jest tak silny jakby ktoś piłował czaszkę piłą, przypalał żelazkiem, a nawet w niej wiercił tępym narzędziem. Jednak migrena to nie tylko bardzo silny ból głowy. To również inne objawy, które powodują jego nasilanie. To również niesamowicie podniesiona czułość na wszelkie bodźce. Zwykły dotyk może wydawać się parzący, a dźwięk rozmawiających ludzi być hałasem nie do zniesienia. Atakowi migreny może również towarzyszyć światłowstręt oraz wyczulony do nieznanych rozmiarów zmysł powonienia. Zwykły zapach perfum, który większości osób wyda się przyjemny dla migrenika może być wręcz nie do zniesienia.
Czym mogą być spowodowane napady migreny?
Jest wiele bodźców, które u migrenika mogą wywołać atak bólu przekraczającego siły większości ludzi na ziemi. Mogą to być zbyt mocne perfumy lub inne intensywne źródła zapachów, może to być bardzo jasne światło pochodzące np. z lamp ledowych lub świateł nadjeżdżającego po zmroku samochodu, może to być bardzo mocno przyprawione jedzenie, zwłaszcza to, które zawiera glutaminian sodu. Bardzo często ataki migreny powodowane są przez nadmierny hałas, zmiany pogody oraz dym papierosowy.
Czym jest migrena?
Migrena przez lekarzy nazywana jest elektryczną burzą w mózgu. Jeśli wyobrazisz sobie mózg, w którym aż iskrzy, to właśnie tak można zobrazować sobie to co się dzieje podczas napadu. Jest to choroba, która ma podłoże genetyczne i obecnie medycyna wiąże z nią aż 44 gen,. Jednak genetycznie dziedziczymy jedynie skłonność do migreny, a nie samą chorobę. Dzisiejsze tempo życia powoduje, że ta podatność bardzo często zamienia się w chorobę, której na ten moment nie można wyleczyć. To właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy jako ludzie wykazywali się zrozumieniem dla wszystkich chorych na migrenę. Żebyśmy potrafili zrozumieć to, że mogą przez kilka dni cierpieć okrutne męki, po to, aby za kilka dni wrócić do pełni sił. Bardzo często migrenicy zaraz po ustaniu ataku rzucają się w wir pracy i robią to, aby nadrobić zaległości i przygotować się na kolejny atak, który może nadejść w każdym momencie.
Wiem, że gdy obserwuje się taką osobę z zewnątrz to można przypuszczać, że jest chora psychicznie, jednak taka jest rzeczywistość chorych na migrenę. Ich życie bardzo często toczy się od ataku do ataku. Dlatego powinniśmy być dla nich wsparciem.
Po tylu latach praktyki jestem przekonany, że nikt, kto doświadcza tak mocnego bólu nie pozoruje go dla jakichkolwiek korzyści i nie liczy przez to na taryfę ulgową. Wręcz przeciwnie. Każdy migrenik chce być traktowany normalnie. A my, jako bliscy, powinniśmy pamiętać, że tak samo jak dla nas normalnym jest, że nie miewamy napdów takiego bólu, tak samo normalnym dla migreników jest to, że je mają.
Bądźmy wsparciem, bo im więcej spokoju w życiu cierpiących na migrenę, tym lepiej dla nich i dla nas.
dr n. med. Łukasz Kmieciak
lekarz neurolog, dyplomowany specjalista medycyny tradycyjnej
- diagnostyka i leczenie bólów głowy, w tym migreny
- przerywanie ataków bólów głowy i migreny metodami małoinwazyjnymi
Czytaj także
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Migrena u dzieci i nastolatków
Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.
Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Artykuły ekspertów
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Migrena u dzieci i nastolatków
Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.
Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?
Stan migrenowy jest to rodzaj migreny powikłanej charakteryzujący się napadem migrenowego bólu głowy trwającym ponad 72 godziny , czyli ponad trzy dni.
5 najczęstszych objawów migreny
Warto podkreślić iż migrena to nie tylko ból głowy. Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów.
Czy migrenę da się wyleczyć? O leczeniu migreny zastrzykami z botuliny.
Artykuł przeznaczony jest dla pacjentów z częstymi bólami głowy typu migrenowego. Opowiadam w nim na temat nowoczesnych metod leczenia migreny.
Niezwykła historia botoksu – od zeza do migreny.
Jako lekarz zajmujący się leczeniem bólów głowy, często spotykam pacjentów z migreną przewlekłą i proponuję im leczenie toksyną botulinową czyli popularnym „botoksem”.
5 najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów z migreną.
Osoby z migreną bardzo często mają mylne przekonanie, że migrena to taka uroda i nie ma skutecznych metod jej leczenia.
Czy można wygrać z migreną?
Kiedyś uważano, że arystokracja ma migrenę, a zwykłych ludzi po prostu boli głowa… Jednak aktualnie wiemy, że migrena to jedna z najczęściej występujących w populacji chorób.
Obalamy mity: EEG w migrenie
W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.
„Zatokowy” ból głowy i twarzy
Wielu chorych zgłasza się do lekarza sądząc, że cierpi na „zatokowe” bóle głowy lub twarzy. Ku zaskoczeniu większości z nich przyczyną ich objawów jest najczęściej migrena lub bóle typu napięciowego.
Tryptany
Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.
Kawa w migrenie – pić, czy nie pić – oto jest pytanie
Aż 80% ludzi na świecie, włączając w to osoby z migreną, codziennie spożywa kawę. Większosć z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego aromatycznego napoju.
Dlaczego mózgi migrenowców są sprytniejsze?
Badania pokazują, że geny związane z migreną pojawiły się kiedy ludzie zaczęli przemieszczać się i zaludniać zimniejsze, północne obszary ziemi (wraz z wędrówką ludzi z Afryki na północ).
Pozostańmy w kontakcie
Redakcja
Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl
Newsletter
Zapisz się i bądź na bieżąco
Copyright 2019 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO