Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
dr n. med. Marta Bott – Olejnik
Specjalista neurolog – Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna Polana
Zakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe
(np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle głowy,
padaczka, polineuropatie.
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Leczenie migreny u kobiety w ciąży, to nie lada wyzwanie dla lekarza każdej specjalności, ze względu na odpowiedzialność za dwa życia- mamę i dziecko i małą ilość leków zarejestrowanych jako bezpieczne w ciąży .
Jak pomóc kobiecie, która nie może dać sobie rady z silnym bólem głowy, kiedy większość leków jest przeciwwskazana?
Wiadomo, iż migrena jest bardzo powszechnym bólem głowy, dotyczy około 10% społeczeństwa , występuje trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, a jej szczyt występowania dotyczy wieku reprodukcyjnego. Zaburzenia hormonalne w życiu kobiet maja wpływ na częstość występowania migren, dlatego też część kobiet chorujących na migrenę ma typowe napady bólowe w okresie około miesiączkowym, a w trakcie ciąży częstość bólów migrenowych może narastać w pierwszym trymestrze ciąży, a potem ulegać stabilizacji.
Co podać cierpiącej kobiecie w ciąży?
Najbardziej przebadanym i bezpiecznym lekiem jest paracetamol, zarówno w formie doustnej, jeśli kobieta nie ma wymiotów lub dożylnej jeśli występuje problem z przyjęciem leku doustnie. Paracetamol jest skuteczny przy bólach lekkich lub umiarkowanych, jest on lekiem pierwszej linii w walce z migrena w ciąży. Jeśli sam paracetamol nie pomaga, można sporadycznie przyjąć preparat łączony paracetamolu z substancją pomocniczą.
Silniejszymi lekami przeciw bólowymi są niesterydowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen są one jednak p/wskazane w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży ze względu na bardzo duże ryzyko poronienia i ryzyko wad układu krążenia i nerek u płodu, można je podać natomiast w drugim trymestrze ciąży, jeśli nie ma efektu leczniczego po paracetamolu.
Należy pamiętać, że w ciąży nie należy przyjmować leków z pochodnymi alkaloidu sporyszu mają bardzo niekorzystny wpływ na rozwój ciąży, ani dużych dawek aspiryny – między innymi ryzyko krwawienia u płodu
Co ciekawe, przy dużym nasileniu bólu głowy można przyjąć tryptan. Najstarszy a zarazem najlepiej przebadany tryptan w przeciwieństwie do innych ma bardzo specyficzną budowę, hydrofilną, która powoduje jego słabe przenikanie przez łożysko i dzięki temu ma duże stężenie we krwi matki, a niskie we krwi płodu.
Należy pamiętać jeszcze, iż tryptan jest dostępny w Polsce formie donosowej, która ułatwia przyjęcie w momencie wymiotów lub nudności. Tryptany należą do drugiej linii w walce z bólem migrenowym w ciąży. Badania obserwacyjne stosowania tryptanów w Danii, Szwecji, Norwegii nie wykazały zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci matek stosujących w ciąży .
W stanie migrenowym ( ból migrenowy powyżej 72 godzin) możemy podać ciężarnej pacjentce zarówno sterydy jak i leki przeciw wymiotne dożylnie.
A co jeśli w trakcie ciąży dochodzi do bardzo częstych migrenowych bólów głowy?
Oczywiście wówczas myślimy o profilaktyce . I tutaj aktualnie z leków dostępnych stosujemy bądź małe ilości beta blokerów lub odpowiedni z grupy trójpierścieniowych lek p/depresyjny.
Według niektórych autorów w profilaktyce migrenowych bólów głowy w ciąży warto stosować magnez w dawce do 350 mg na dobę i koenzym Q 10. Złocień maruna, lepiężnik i wysokie dawki witaminy B2 nie są zalecane.
Należy również wspomnieć o stymulacji i blokadach nerwów obwodowych nerwów . Według zaleceń blokada nerwów obwodowych lidokainą w ciąży jest bezpieczna. Także stymulacja nerwów nadoczodołowych urządzeniem do przezskórnej stymulacji nerwów nadoczodołowych może byś stosowana w ciąży.
Literatura:
1.Amundsen S, Nordeng H, Nezvalová-Henriksen K, Stovner LJ, Spigset O. Pharmacological treatment of migraine during pregnancy and breastfeeding. Nat Rev Neurol. 2015;11(4):209-219. doi:10.1038/nrneurol.2015.29
2.Burch R. Headache in Pregnancy and the Puerperium. Neurol Clin. 2019;37(1):31-51. doi:10.1016/j.ncl.2018.09.004
3.Cassina M, Di Gianantonio E, Toldo I, Battistella PA, Clementi M. Migraine therapy during pregnancy and lactation. Expert Opin Drug Saf. 2010;9(6):937-948. doi:10.1517/14740338.2010.505601
4.Deneris A, Rosati Allen P, Hart Hayes E, Latendresse G. Migraines in Women: Current Evidence for Management of Episodic and Chronic Migraines. J Midwifery Womens Health. 2017;62(3):270-285. doi:10.1111/jmwh.12626
5.Hamilton KT, Robbins MS. Migraine Treatment in Pregnant Women Presenting to Acute Care: A Retrospective Observational Study. Headache. 2019;59(2):173-179. doi:10.1111/head.13434
6.Negro A, Delaruelle Z, Ivanova TA, et al. Headache and pregnancy: a systematic review. J Headache Pain. 2017;18(1):106. Published 2017 Oct 19. doi:10.1186/s10194-017-0816-0
7.Parikh SK. Unique Populations with Episodic Migraine: Pregnant and Lactating Women. Curr Pain Headache Rep. 2018;22(12):80. Published 2018 Oct 5. doi:10.1007/s11916-018-0737-x
8.Wells RE, Turner DP, Lee M, Bishop L, Strauss L. Managing Migraine During Pregnancy and Lactation. Curr Neurol Neurosci Rep. 2016;16(4):40. doi:10.1007/s11910-016-0634-9
dr n. med. Marta Bott – Olejnik
Specjalista neurolog – Centrum Opieki i Rehabilitacji Leśna Polana
Zakres chorób: udary mózgu, guzy mózgu, zespoły otępienne, choroby zwyrodnieniowe
(np.choroba Parkinsona), stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle głowy,
padaczka, polineuropatie.
Najnowsze artykuły
Czy migrenę da się wyleczyć? O leczeniu migreny zastrzykami z botuliny.
Artykuł przeznaczony jest dla pacjentów z częstymi bólami głowy typu migrenowego. Opowiadam w nim na temat nowoczesnych metod leczenia migreny.
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Kawa w migrenie – pić, czy nie pić – oto jest pytanie
Aż 80% ludzi na świecie, włączając w to osoby z migreną, codziennie spożywa kawę. Większosć z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego aromatycznego napoju.
Artykuły ekspertów
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Migrena u dzieci i nastolatków
Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.
Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?
Stan migrenowy jest to rodzaj migreny powikłanej charakteryzujący się napadem migrenowego bólu głowy trwającym ponad 72 godziny , czyli ponad trzy dni.
5 najczęstszych objawów migreny
Warto podkreślić iż migrena to nie tylko ból głowy. Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów.
Czy migrenę da się wyleczyć? O leczeniu migreny zastrzykami z botuliny.
Artykuł przeznaczony jest dla pacjentów z częstymi bólami głowy typu migrenowego. Opowiadam w nim na temat nowoczesnych metod leczenia migreny.
Niezwykła historia botoksu – od zeza do migreny.
Jako lekarz zajmujący się leczeniem bólów głowy, często spotykam pacjentów z migreną przewlekłą i proponuję im leczenie toksyną botulinową czyli popularnym „botoksem”.
5 najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów z migreną.
Osoby z migreną bardzo często mają mylne przekonanie, że migrena to taka uroda i nie ma skutecznych metod jej leczenia.
Czy można wygrać z migreną?
Kiedyś uważano, że arystokracja ma migrenę, a zwykłych ludzi po prostu boli głowa… Jednak aktualnie wiemy, że migrena to jedna z najczęściej występujących w populacji chorób.
Obalamy mity: EEG w migrenie
W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.
„Zatokowy” ból głowy i twarzy
Wielu chorych zgłasza się do lekarza sądząc, że cierpi na „zatokowe” bóle głowy lub twarzy. Ku zaskoczeniu większości z nich przyczyną ich objawów jest najczęściej migrena lub bóle typu napięciowego.
Tryptany
Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.
Kawa w migrenie – pić, czy nie pić – oto jest pytanie
Aż 80% ludzi na świecie, włączając w to osoby z migreną, codziennie spożywa kawę. Większosć z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego aromatycznego napoju.
Migrena – list otwarty do pacjentów
Migrenowy ból głowy jest najczęstszym schorzeniem, z którym spotykam się w trakcie swojej praktyki lekarskiej. Wielu z moich pacjentów straciło nadzieję na poprawę swojego zdrowia,
godząc się na uporczywy ból paraliżujący ich życie.
Dlaczego mózgi migrenowców są sprytniejsze?
Badania pokazują, że geny związane z migreną pojawiły się kiedy ludzie zaczęli przemieszczać się i zaludniać zimniejsze, północne obszary ziemi (wraz z wędrówką ludzi z Afryki na północ).
Pozostańmy w kontakcie
Redakcja
Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl
Newsletter
Zapisz się i bądź na bieżąco
Copyright 2020 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO