Migrena
Migrena to zaburzenie nerwowo-naczyniowe, prawdopodobnie o podłożu genetycznym, charakteryzujące się̨ silnymi lub bardzo silnymi, jednostronnymi, pulsującymi bólami głowy wraz z objawami towarzyszącymi, takimi jak nudności i/lub wymioty, nadwrażliwość na dźwięk i/lub nadwrażliwość na światło.
Silny, jednostronny ból głowy
Nadwrażliwość na światło
Nadwrażliwość na dźwięk
Nudności/wymioty
Aura
Upośledzone widzenie z jednej strony (puste plamy, jasne lub migające światła, kolorowe zygzaki)
Objawy sensoryczne (uczucie kłucia lub drętwienia)
Trudności w mówieniu lub znajdowaniu właściwych słów
Jeżeli występują u Ciebie powyższe objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Listę placówek medycznych w Twojej okolicy znajdziesz w zakładce: Znajdź specjalistę
Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie migrenę, a powyższe objawy odczuwasz częściej niż przez piętnaście dni w miesiącu, może to oznaczać migrenę przewlekłą.
Przebieg ataku migreny
Dowiedz się jak zareagować na atak migreny, a jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przebiegu ataku, przeczytaj artykuł.
Przyczyny migreny
Migrena dotyka ok. 11% dorosłej populacji, w tym trzykrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Migrena jest trzecim najczęściej występującym schorzeniem na świecie.
Przyczyny migreny mogą mieć podłoże dziedziczne i/lub środowiskowe. Przyjmuje się, że ataki migreny mogą być prowokowane przez następujące czynniki:
emocjonalne
w tym stres, niepokój, rozczarowanie
związane z dietą
w tym kawa, alkohol, ser, orzechy, niektóre leki, pomijanie posiłków
związane ze snem
w tym zbyt mała lub zbyt duża ilość snu
fizyczne
w tym zmiany hormonalne (w tym menstruacja), wysiłek fizyczny, zmęczenie oczu, odwodnienie organizmu
środowiskowe
w tym intensywne zapachy, rażące lub migające oświetlenie, zmiany pogody, zanieczyszczenie powietrza
Dowiedz się więcej o czynnikach, zwiększających podatność na ataki migreny
i zmień swoje przyzwyczajenia.
Zmiana stylu życia może istotnie ograniczyć częstotliwość występowania ataków migreny i zmniejszyć ich intensywność.
Stosuj się do następujących wskazówek:
Unikaj sytuacji stresujących i ucz się technik relaksacji
Odżywiaj się zdrowo, ogranicz kawę i napoje z kofeiną oraz alkohol, nie pomijaj posiłków
Chodź spać i wstawaj o tej samej porze
Regularnie podejmuj aktywność fizyczną
Wietrz pomieszczenia, staraj się pracować przy świetle dziennym lub niemęczącym oczu sztucznym oświetleniu
Diagnozowanie migreny
Podstawą diagnozowania migreny jest występowanie charakterystycznych objawów migreny oraz różnicowanie ataków migrenowych od innych rodzajów bólów głowy.
Migrenę zawsze powinien diagnozować lekarz, najczęściej neurolog. Jeżeli podejrzewasz u siebie migrenę, koniecznie zgłoś się do lekarza. Listę placówek medycznych, zajmujących się diagnozowanieim i leczeniem migreny znajdziesz w zakładce: Znajdź specjalistę
- każdy atak trwa od 4 do 72 godzin
- bólowi głowy, charakteryzujący się przynajmniej dwiema z następujących cech:
- jednostronny
- pulsujący/tętniący
- o silnym lub bardzo silnym natężeniu, ograniczającym lub uniemożliwiającym normalne czynności życiowe
- nasilający się̨ podczas wysiłku fizycznego
- bólowi towarzyszy przynajmniej jeden z objawów:
- nudności
- wymioty
- nadwrażliwość na dźwięk
- nadwrażliwość na światło
W ramach badania określa się także, czy migrenie towarzyszy aura. Aura to zespół objawów towarzyszących, występujący u ok. 1/3 osób cierpiących na migrenę tuż przed lub razem z pojawieniem się bólu. Ustępuje zwykle z pojawieniem się bólu. Może obejmować:
- upośledzone widzenie, najczęściej z jednej strony (puste plamy, jasne lub migające światła, kolorowe zygzaki)
- objawy sensoryczne (uczucie kłucia lub drętwienia, zwykle towarzyszące objawom wizualnym)
- trudności w mówieniu lub znajdowaniu właściwych słów
Przy diagnostyce migreny ważne jest różnicowanie migreny od bólów głowy innego pochodzenia oraz określenie, czy migrena ma charakter epizodyczny czy przewlekły.
W ramach diagnostyki i różnicowania bólów głowy lekarz może zlecić m.in. następujące badania:
- Elektroencefalografię (EEG)
- Badanie wzrokowych potencjałów wywołanych (WPW)
- Tomografia komputerowa (CT)
- Rezonans magnetyczny (MRI
Lekarz może także skierować pacjenta na konsultację do laryngologa i/lub chirurga szczękowego, aby wykluczyć inne źródła pochodzenia bólu.
Jeżeli lekarz zdiagnozował migrenę, kolejnym krokiem przed wdrożeniem odpowiedniej terapii jest określenie czy migrena ma charakter epizodyczny czy chroniczny (migrena przewlekła). W tym celu lekarz może zalecić prowadzenie dzienniczka . [hiperłącze do dzienniczka], w którym pacjent odnotowuje szczegóły dotyczące wystąpienia i przebiegu ataku migrenowego.
Leczenie migreny
Celem leczenia migreny jest przede wszystkim zmniejszenie nasilenia ataków bólu głowy oraz czasu ich trwania oraz powrót do normalnego funkcjonowania
Nieskuteczne leczenie migreny może być przyczyną przerodzenia się jej w migrenę przewlekłą, która najczęściej powstaje na skutek zwiększenia częstości napadów migrenowych u osób dotychczas chorujących na migrenę epizodyczną
W zależności od rodzaju migreny, stopnia nasilenia objawów i etapu terapii stosuje się następujące leki:
- Środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty
- Środki przeciwwymiotne
- Leki z grupy tryptanów
- Leki profilaktyczne (np. betablokery)
- Ciała monoklonalne
- Toksynę botulinową
Leczenie powinno być prowadzone ściśle według zaleceń lekarza. Należy uważać, aby nie nadużywać leków i nie przyjmować ich zbyt długo, a także zgłaszać lekarzowi występowanie ewentualnych działań niepożądanych
W migrenie przewlekłej o szczególnie ciężkim przebiegu i braku podatności na podstawowe metody leczenia, może być zastosowane leczenie chirurgiczne.
Integralnym elementem procesu terapii migreny jest rozpoznanie tzw. wyzwalaczy migreny i działania profilaktyczne, polegające na zmianie przyzwyczajeń, które mogą przyczynić się do zmniejszenia częstotliwości i intensywności ataków migreny, a nawet ich całkowitej eliminacji.
Dowiedz się więcej, jak zmienić swoje przyzwyczajenia, aby ataki migreny pojawiały się rzadziej i miały łagodniejszy przebieg.
Najnowsze artykuły
Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Kawa w migrenie – pić, czy nie pić – oto jest pytanie
Aż 80% ludzi na świecie, włączając w to osoby z migreną, codziennie spożywa kawę. Większosć z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego aromatycznego napoju.
Artykuły ekspertów
Antykoncepcja u kobiet z migreną
Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…
Migrena u dzieci i nastolatków
Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.
Migrena w ciąży – wyzwanie dla lekarzy
Bóle głowy w ciąży i ich leczenie jest bardzo dużym problemem dla lekarzy wszystkich specjalności.
Stan migrenowy- czy migrena może trwać dłużej niż trzy dni?
Stan migrenowy jest to rodzaj migreny powikłanej charakteryzujący się napadem migrenowego bólu głowy trwającym ponad 72 godziny , czyli ponad trzy dni.
5 najczęstszych objawów migreny
Warto podkreślić iż migrena to nie tylko ból głowy. Migrena składa się z 5 faz, w której pojawia się szereg różnych objawów.
Czy migrenę da się wyleczyć? O leczeniu migreny zastrzykami z botuliny.
Artykuł przeznaczony jest dla pacjentów z częstymi bólami głowy typu migrenowego. Opowiadam w nim na temat nowoczesnych metod leczenia migreny.
Niezwykła historia botoksu – od zeza do migreny.
Jako lekarz zajmujący się leczeniem bólów głowy, często spotykam pacjentów z migreną przewlekłą i proponuję im leczenie toksyną botulinową czyli popularnym „botoksem”.
5 najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów z migreną.
Osoby z migreną bardzo często mają mylne przekonanie, że migrena to taka uroda i nie ma skutecznych metod jej leczenia.
Czy można wygrać z migreną?
Kiedyś uważano, że arystokracja ma migrenę, a zwykłych ludzi po prostu boli głowa… Jednak aktualnie wiemy, że migrena to jedna z najczęściej występujących w populacji chorób.
Obalamy mity: EEG w migrenie
W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.
„Zatokowy” ból głowy i twarzy
Wielu chorych zgłasza się do lekarza sądząc, że cierpi na „zatokowe” bóle głowy lub twarzy. Ku zaskoczeniu większości z nich przyczyną ich objawów jest najczęściej migrena lub bóle typu napięciowego.
Tryptany
Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.
Kawa w migrenie – pić, czy nie pić – oto jest pytanie
Aż 80% ludzi na świecie, włączając w to osoby z migreną, codziennie spożywa kawę. Większosć z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego aromatycznego napoju.
Migrena – list otwarty do pacjentów
Migrenowy ból głowy jest najczęstszym schorzeniem, z którym spotykam się w trakcie swojej praktyki lekarskiej. Wielu z moich pacjentów straciło nadzieję na poprawę swojego zdrowia,
godząc się na uporczywy ból paraliżujący ich życie.
Dlaczego mózgi migrenowców są sprytniejsze?
Badania pokazują, że geny związane z migreną pojawiły się kiedy ludzie zaczęli przemieszczać się i zaludniać zimniejsze, północne obszary ziemi (wraz z wędrówką ludzi z Afryki na północ).
Pozostańmy w kontakcie
Redakcja
Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl
Newsletter
Zapisz się i bądź na bieżąco
Copyright 2020 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO