Dlaczego mózgi migrenowców są sprytniejsze?

utworzone przez | cze 29, 2019

Kmieciak Lukasz

dr n. med. Łukasz Kmieciak

lekarz neurolog, dyplomowany specjalista medycyny tradycyjnej

  • diagnostyka i leczenie bólów głowy, w tym migreny
  • przerywanie ataków bólów głowy i migreny metodami małoinwazyjnymi

Badania pokazują, że geny związane z migreną pojawiły się kiedy ludzie zaczęli przemieszczać się i zaludniać zimniejsze, północne obszary ziemi (wraz z wędrówką ludzi z Afryki na północ).

Geny powodujące ten obezwładniający ból głowy (obecnie znamy ich już 44) pojawiły się wraz z genami zabezpieczającymi nas przed zimnym klimatem.

Wykazano istotne różnice w działaniu mózgów migrenowców – osoby z migreną są bardziej spostrzegawcze – dłużej utrzymuje się obraz na siatkówce, dzięki czemu są w stanie wychwycić więcej szczegółów z szybko zmieniających się obrazów. Mogą szybciej dostrzec niebezpieczeństwo.

Osoby z migreną są w stanie dłużej skupić uwagę. W sytuacjach wymagających koncentracji i skupienia uwagi, są w stanie pracować w pełnej koncentracji dłużej i intensywniej niż inni. W badaniach nie występowało zjawisko habituacji, czyli przyzwyczajenia do bodźców i znudzenia zadaniem.

Osoby z migreną są bardziej wytrwałe i zaradne – w eksperymencie prowokowano sytuacje beznadziejności np. urządzenia przestawały działać, przeciwne okoliczności, „wszystko się waliło”  – osoby z migreną dłużej dążyły do znalezienia rozwiązania, a ich mózgi wykazywały większą koncentrację i szybszy czas reakcji, co świadczy o głębszym zaangażowaniu w znalezienie rozwiązania.

Nawracające bóle głowy mogą chronić migrenowców przed innymi chorobami np. cukrzycą typu 2, ale także przed uzależnieniami i nałogami np. alkoholizm. Ponieważ używki mogą wywoływać napad migreny, migrenowcy ich unikają i prowadzą bardziej uporządkowany i higieniczny tryb życia.

Podsumowując migrenowcy są bardziej uważni, szybciej odbierają i przetwarzają bodźce, silniej i dłużej koncentrują się na zadaniach niż osoby bez migreny oraz mają mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2, a także prowadzą zdrowszy styl życia unikając używek.

Kmieciak Lukasz

dr n. med. Łukasz Kmieciak

lekarz neurolog, dyplomowany specjalista medycyny tradycyjnej

  • diagnostyka i leczenie bólów głowy, w tym migreny
  • przerywanie ataków bólów głowy i migreny metodami małoinwazyjnymi

Czytaj także

Artykuły ekspertów

Obalamy mity:  EEG w migrenie

Obalamy mity: EEG w migrenie

W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.

czytaj dalej
Tryptany

Tryptany

Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.

czytaj dalej

Pozostańmy w kontakcie

Redakcja

Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco

Newsletter

Copyright 2019 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO

Share This