5 najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów z migreną.

utworzone przez | paź 27, 2020

dr Magdalena Nowaczewska

Neurolog – Jestem lekarzem neurologiem specjalizującym się m.in.

  •  leczeniu bólu, zwłaszcza bólu głowy i migreny
  • chorobach naczyniowych mózgu
  • neurosonologii
5 najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów z migreną.

1. Samoleczenie się
Osoby z migreną bardzo często mają mylne przekonanie, że migrena to taka uroda i nie ma skutecznych metod jej leczenia. Dlatego nie szukają pomocy lekarza i albo nie leczą się wcale, albo leczą się sami, niesprawdzonymi metodami, często nadużywając leków przeciwbólowych, które kupują bez recepty. W rezultacie mogą doprowadzić do zwiększenia częstotliwości ataków migreny, zaburzeń nastroju i snu. Jeśli masz coraz częste ataki migreny, a zwykłe leki przeciwbólowe nie pomagają – zgłoś się do specjalisty i rozpocznij leczenie profilaktyczne!

2. Zbyt późne przyjmowanie leków przeciwbólowych lub tryptanów

Pacjenci, u których rozpoczyna się ból głowy często zwlekają z przyjęciem leku. Mówią, że „ nie będę się truł/truła lekami”, „poczekam, przecież ból jeszcze nie jest taki silny”. To błąd! Wyobraź sobie, że w twoim domu zaczyna się palić – czy siedzisz spokojnie na kanapie i czekasz aż pożar będzie większy? ! Zdecydowanie nie – jak najszybciej próbujesz go zgasić! Twoja migrena jest jak pożar – im szybciej zastosujesz leczenie, tym większa szansa że ból ustąpi. Leki przeciwbólowe lub tryptany noś zawsze ze sobą i weź tabletkę jak tylko poczujesz, że zaczyna się typowy ból głowy.

3. Nadużywanie leków przeciwbólowych

„Jeśli masz atak migreny – jak najszybciej przyjmij lek przeciwbólowy lub tryptan.” To prawda, ale musisz pamiętać, że leków przeciwbólowych nie można nadużywać. Jeśli przyjmujesz je przez więcej niż 10-15 dni w miesiącu, może to doprowadzić, na zasadzie „ błędnego koła” do zwiększenia liczby dni z bóle i pojawienia się tzw. bólów głowy z nadużywania leków przeciwbólowych! Jeśli zauważysz, że kupujesz i zażywasz coraz więcej tabletek, a głowa boli cie coraz częściej – nie czekaj – umów się na wizytę do specjalisty, który zaproponuje ci leczenie profilaktyczne.

4. Rezygnowanie z leczenia tryptanami po jednej nieudanej próbie

Tryptany to leki przerywające atak migreny. Czasem pacjenci zniechęcają się, jeśli po pierwszym zażyciu tabletki ból nie ustąpi lub pojawią się objawy uboczne. To błąd – zakładamy, że tryptan nie działa dopiero po 2-3 próbach leczenia. Poza tym w Polsce dostępnych jest kilka różnych tryptanów – jeśli jeden nie działa, inny może być skuteczny. Zachęcam do testowania!

5. Bierna postawa wobec choroby

Czasem pacjentom z migreną wydaje się, że garść tabletek wyleczy ich chorobę. Oczekują od lekarza skutecznego leczenia, bez ich zaangażowania w ten proces. Najlepsze i najdroższe leki nie pomogą, jeśli będziesz żył w ciągłym stresie, zarywał noce, jadł niezdrowo i nieregularnie. Migrena to Twoja choroba – dowiedz się o niej jak najwięcej, prowadź dzienniczek migrenowy, zaobserwuj co może u ciebie wywołać atak, zmień styl życia, zacznij się ruszać! Szybko zauważysz efekty! Jeśli nie wiesz jak zacząć – umów się do specjalisty.

Dr n.med. Magdalena Nowaczewska, Athleticomed

dr Magdalena Nowaczewska

Neurolog – Jestem lekarzem neurologiem specjalizującym się m.in.

  •  leczeniu bólu, zwłaszcza bólu głowy i migreny
  • chorobach naczyniowych mózgu
  • neurosonologii

Najnowsze artykuły

Jak rozpoznać migrenę przewlekłą

Jak już wspomniano, migrena przewlekła występuje u około 1,4–2,2% światowej populacji ogólnej, w Polsce więc może dotyczyć około 0,5–0,8 mln osób. Migrena przewlekła jest to ból głowy, który występuje przez co najmniej 15 dni w miesiącu, z których co najmniej...

10 zasad profilaktyki bólów głowy

Czytaj takżePozostańmy w kontakcieRedakcja Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy):...

Przeciwciała monoklonalne w leczeniu migreny

aktualizacja 1 lutego 2020 r. Przeciwciała monoklonalne działają poprzez blokowanie aktywności cząsteczki CGRP i w ten sposób przyczyniają się do łagodzenia objawów migreny. Badania wykazały, że skutecznie zmniejszają one ilość dni z bólem migrenowym w miesiącu. Mogą...

Stymulacja nerwów obwodowych w leczeniu bólów głowy i migren

Stymulację nerwów obwodowych jest tzw. metodą alternatywną leczenie bólów głowy i migren, a więc uzupełniającą w stosunku do podstawowych metod farmakologicznych. Neurostymulację należy rozważyć u pacjentów opornych na leczenie farmakologiczne. Może być stosowana we...

Blokady nerwów w leczeniu bólów głowy i migren

Blokady nerwów stosowane są w leczeniu bólów głowy o różnym pochodzeniu, głównie w neuralgii potylicznej, trójdzielnej i migrenowych bólach głowy. Najczęściej procedurę tę wykonuje się na nerwie potylicznym. Rzadziej wykonuje się blokadę zwoju...

Biofeedback w leczeniu bólów głowy i migren

Biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne jest jedną z alternatywnych metod leczenia migreny i innych bólów głowy. Metodę tę można zastosować u wszystkich pacjentów z migreną, bólem głowy typu napięciowego i innymi typami bólów głowy. Jest ona bezpieczna,...
Antykoncepcja u kobiet z migreną

Antykoncepcja u kobiet z migreną

Migrena występuje 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Największe jej nasilenie przypada na czas pomiędzy początkiem okresu dojrzewania a końcem menopauzy…

Migrena u dzieci i nastolatków

Migrena u dzieci i nastolatków

Bóle głowy u dzieci to często migrena. Różni się ona jednak nieco od postaci występującej u dorosłych. Metody rozpoznawania i leczenia także są nieco inne.

Artykuły ekspertów

Obalamy mity:  EEG w migrenie

Obalamy mity: EEG w migrenie

W czasach kiedy dostęp do badań obrazowych mózgowia, badania tomografii głowy i rezonansu magnetycznego mózgowia, był niewątpliwie trudny wówczas badanie eeg ( elektroencefalografia ) było jednym z podstawowych badań u pacjentów z bólami głowy.

czytaj dalej
Tryptany

Tryptany

Jedną z podstawowych metod postępowania w migrenie jest stosowanie leczenia przeciwbólowego, mającego za zadanie przerwanie ataku. Do tego celu wykorzystywane mogą być „zwykłe” leki przeciwbólowe (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)) lub paracetamol.

czytaj dalej

Pozostańmy w kontakcie

Redakcja

Wydawcą serwisu migrenowcy.pl jest Fundacja Medukacja, www.medukacja.pl
Sugestie i pytania dotyczące serwisu: kontakt@migrenowcy.pl
Rozwój serwisu i działania edukacyjne (media, autorzy, organizacje, sponsorzy): migrenowcy@medukacja.pl

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco

Newsletter

Copyright 2020 Fundacja Medukacja | Cookies | Polityka prywatności | RODO

Share This